Kripto Para

Ripple’ın kabusundan “blok zincir teknolojisi” yorumu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, blok zincir teknolojisinin ve kripto paraların bundan sonra hayatımızda hep var olacaklarını dile getirdi. Clayton, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını görmek için de görevlerine bakılması gerektiğini söyledi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı Jay Clayton, Blockchain ve kripto para teknolojileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan menkul kıymetlerle ilgili olarak da konuşan Clayton, kripto para sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Clayton, ABD yönetimine Joe Biden gelmeden önce, Ripple’a yönelik menkul kıymet davasını açmasıyla tanınıyor. Clayton 22 Aralık’ta bu davayı açtıktan 1 gün sonra görevinden istifa etmişti. Ağustos ayında ise Clayton, dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks’un danışma kuruluna katılmıştı.

  Clayton, Blockchain ve Kripto Teknolojileri Hakkında Konuştu

  Jay Clayton, Ripple’a yönelik açtığı davadan dolayı özellikle XRP toplulukları tarafından sevilmiyor. Birçok kişi Clayton’un, Donald Trump’ın devrinin sona ermesiyle birlikte, siyasi nedenlerden ötürü görev süresi daha dolmadan bilerek istifa ettiğini ve istifa etmeden önce Ripple’ı da yanında götürmek istediğini düşünüyor. Bu nedenle kripto para piyasalarında çok fazla seveni olmayan Clayton’un, blok zinciri ve kripto para teknolojileri hakkında olumlu açıklamalarda bulunması dikkat çekti.

  Jay Clayton’un Açıklamaları

  CNBC’ye konuşan Jay Clayton, açıklamalarına ilk olarak Çin merkezli dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin iflas ettiği iddialarına değinerek başladı. Clayton, bu krizin Çinli olmayan yatırımcılar için ne derece ve nasıl etkili olacağının takip edilmesi gerektiğini fakat bu durumun tam olarak Lehman Brothers krizine benzemediğini iddia etti. Açıklamalarının devamında kripto paralara değinen Clayton, şu ifadelere yer verdi:

  “Birkaç ay önce bu konularla ilgili olarak Wall Street’te de yazmıştım. Kripto paralara, regülasyon çerçevesinden bir tanım getirebilmek için her ürünün ne görevi olduğuna bakmak gerekir. Tabii ki burada Bitcoin gibi varlıklar için de tam bir tanımlama bulamayabilirsiniz. Ancak eğer yatırım ortaklığı gibi görüyorsanız, o zaman o kurallar çerçevesinde regüle etmelisiniz. Burada tek bir yanıt vermek kolay değil.”

  “Bu Teknoloji Hayatımızda Kalacak”

  Jay Clayton, açıklamalarının devamında Bitcoin (BTC) özelinden çıkarak daha genel çerçevede kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi hakkında konuştu. Clayton konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  “Benim fikrim, bu teknoloji hayatımızda kalacak. Şu anki piyasalara da girecek, önümüzdeki yıllarda oluşacak olan piyasalarda da yer alacak. Kripto paralardan çok blok zinciri ve dağıtık defter teknolojisi terimlerini kullanmamız daha iyi olur. Bu teknoloji, yatırımlar için de çok ciddi fırsatlar sunacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle