Uzman isim konuştu! Halving sonrası yükseliş trendi başlayacak mı?

  4 yıllık bekleyişin ardından Bitcoin'de 19 Nisan akşamı halving gerçekleşti. Bu işlemle birlikte Bitcoin madenciliğinden elde edilen gelir yarı yarıya azaldı. Halvingin piyasalar üzerinde nasıl bir etkisi olacağı ise merak konusu.

  Kripto para dünyası, dört yıllık bir bekleyişin ardından gerçekleşen Bitcoin halving olayını konuşuyor. 19 Nisan’da tamamlanan bu önemli etkinlik, Bitcoin’in madencilik ödülünün yarıya düşürülmesini içeriyor ve bu da piyasalar üzerinde önemli etkiler yaratabilir.

  Bitci Borsa CEO’su Ahmet Onur Yeygün’ün değerlendirmelerine göre, halving, kripto para piyasalarında yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı olabilir.

  HALVİNG VE PİYASA DİNAMİKLERİ

  Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde madencilik ödülü 50 BTC idi. Her dört yılda bir gerçekleşen halving ile bu ödül, 2012’de 25 BTC’ye, 2016’da 12,5 BTC’ye ve 2020’de 6,25 BTC’ye düşürüldü. Son halving ile bu miktar 3,125 BTC’ye indi. Bu azalma, Bitcoin arzındaki artış hızını yavaşlatıyor ve teorik olarak Bitcoin’in değerini artırabilir.

  Yeygün’e göre, halving süreci genellikle piyasalarda ilk etapta bir geri çekilme ile başlar, ancak sonrasında güçlü bir yükseliş trendine yol açar. Ancak her halving döneminin kendine has koşulları vardır ve bu seferki halving, SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerini onaylaması gibi önemli gelişmelerle birlikte geldi. Bu, Bitcoin’in tarihi zirvelere ulaşmasına katkıda bulundu.

  GEÇMİŞE BENZER BİR TABLO ÇIKABİLİR

  Halvingin ardından piyasaların nasıl tepki vereceği konusunda belirsizlikler olsa da, Yeygün, halvingin Bitcoin’in temel sistem ve mantığında bir değişiklik yaratmadığını belirtiyor. Bu nedenle, geçmişteki halving dönemlerinde olduğu gibi benzer etkilerin görülmesi muhtemel.

  Küresel makroekonomik görünüm açısından, ABD’de enflasyon ve istihdam verileri arasındaki dengenin sağlanması için Fed üzerindeki faiz indirimi baskısı artıyor. Bu durum, genişletici politikalara geçiş yapılacağı beklentilerini güçlendiriyor ve kripto para piyasaları için olumlu bir tablo çiziyor.

  Halvingin kısa vadede piyasalardaki yükseliş trendine ivme kazandırabileceği ve ETF’lerle birlikte görülen zirvelerin yenilenebileceği öngörülüyor. Kripto para yatırımcıları ve madencileri için bu, hem endişe hem de umut verici bir dönem olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle