BTC’nin mevcut döngüsü giderek yavaşlıyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021 yılında büyük bir ralli geçirdi ve Mayıs ayında bu ralliyi ya durdurdu ya da duraklattı. Bitcoin’in sert düşüşü, piyasadaki boğa koşusunu yoruma açık bir hale getirdi. Ünlü kripto para analisti Benjamin Cowen, piyasadaki bu mevcut döngünün, eşsiz olduğunu söyledi.

  Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını aşarak büyük ralliyi başlattı. Ardından gelen büyük boğa koşusunda Bitcoin, defalarca tüm zamanların rekorunu tazeledi. Haliyle bu da BTC fiyat beklentilerinin yukarı yönlü güncellenmesini sağladı. Ancak Mayıs ayında gelen büyük çöküş, tüm tahminlerin tekrar güncellenmesine neden oldu. Yaşanan fiyat döngüsü için ünlü kripto para analisti Benjamin Cowen, “türünün tek örneği” açıklamasında bulundu. Cowen, Bitcoin’in olası geleceğini değerlendirdi.

  Cowen’a Göre BTC’nin Hızlı Hareket Edememesinin Sebebi Yüksek Piyasa Değeri

  Youtube’da 456 bin abonesine yönelik analizlerini paylaşan Cowen, açıklamasında BTC fiyatının hızlı bir şekilde hareket edememesinin sebebinin, yüksek piyasa değeri olduğunu ileri sürdü. Cowen konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Her döngüde eğriyi yukarı yönlendirmek giderek daha da zorlaşacak. Bunun nedeni piyasa kapitülasyonunun artması ve fiyatı yükseltmek için git gide daha fazla hacim gerekmesidir.”

  Cowen, ROI Düştükçe Döngünün Uzayacağını Düşünüyor

  Benjamin Cowen ayrıca Bitcoin’in yatırım getirisi (ROI) kademeli şekilde düştükçe, mevcut döngünün de uzayacağını ifade eden bir model üzerinden değerlendirmelerini paylaştı. Cowen konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Her zaman Bitcoin fiyatının 100 bin dolar seviyesine çıkabilmesi için kurumlara ihtiyaç olduğunu söyledim. Bizi o noktaya götürecek hacim budur. Aynı zamanda bu kurumların 2021’de Bitcoin FOMO’su yaşayacağına şüpheyle baktım ve hepimizin 2022’de satacağını, ardından birkaç yıl içinde geri döneceğimizi düşündüm.

  Artık bunun böyle olacağını düşünmüyorum. Bence birçok kurum sektöre girmeye devam edecek ve bu döngü, görülen diğer döngülerden daha farklı olacak. 2013 döngüsü ile birçok kıyaslama yaptık. Bence de 2013 döngüsüne benziyor fakat ciddi şekilde uzadı. Bence asıl olay, bu döngüde çeşitli hamleler arasındaki zamanın, 2013’teki zaman aralıklarına göre değişmiş olması. Asılında son piyasa döngüsünden daha az getirilere döndük.”

  Cowen, açıklamalarında ayrıca Bitcoin’in birkaç ay daha 30 bin doların altına düşmeyen ama tüm zamanların rekoruna da gidemeyen bir süreçte kalacağına inandığını ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle