Kripto Para

Çin’in CBDC’si artık 23 şehirde kullanımda!

  Kripto paralarla ilgili her şeyi yasaklayan ancak merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ara vermeden devam eden Çin Halk Bankası, dijital yuan pilot uygulamasının, Eylül ayında Asya Oyunları’na ev sahipliği yapan Hangzhou şehri de dahil olmak üzere 11 kente daha genişletildiğini duyurdu.

  Çin’in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası, 2021 yılında Mayıs ayında kripto paralar karşı bir savaş başlattı. İlk darbeyi o dönemde kripto para madencilerine indiren Çin, ardından kripto paralarla ilgili her şeyi yavaş yavaş yasaklamaya başladı. Eylül 2021 geldiğinde Çin’de kripto paralar topyekun yasaklanmış hale gelmişti. Ancak Çin, kripto paralarla savaşırken, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarında hızını hiç kesmedi ve dünyadaki öncü konumunu korudu. CBDC çalışmalarına devam eden Çin Halk Bankası’ndan dijital yuan ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

  Çinliler Dijtai Yuan Cüzdanlarına Erişebilecek

  Çin Halk Bankası, geliştirilen dijital yuanın kullanımı için daha önce pilot bölgelerde çalışmalara başlamıştı. Dijital yuan pilot programının Eylül ayında Asya Oyunları’na ev sahipliği yapan Hangzhou şehri de dahil olmak üzere 11 şehre daha genişletildiği açıklandı. Buna göre Çin’in merkez bankası dijital para birimi olan dijital yuanı deneyip kullanacak olan 11 şehrin sakinleri, Nisan ayında dijital yuan cüzdanlarına erişmeye başlayabilecek.

  23 Şehirdeki Çinliler Dijital Yuanı Kullanabilecek

  Çin Halk Bankası’ndan gelen açıklamalara göre Tianjin, Chongqing, Guangzhou, Fuzhou, Xiamen ve 6 şehir ile Zhejiang eyaleti sakinleri, 11 pilot şehrin en az beşinde yaşayanlar, 1 Nisan Cuma gününden itibaren dijital yuan cüzdanlarına erişebilecek. Merkez bankasından gelen açıklamalara göre 23 şehirde yaşayan Çinliler dijital yuana erişebilecek ve dijital yuanı kullanmaya başlayabilecek. Çin’in, dijital paralar konusunda öncü konumunu koruyarak, ekonomide dünya lideri olma hedefinin olduğu söylentileri gündeme gelmeye devam ediyor.

  2021 Sonu İşlem Hacmi 11 Milyar Doları Aştı

  Hatırlanacağı üzere Çin’in CBDC’si olan dijital yuan veya e-CNY, Shenzhen bölgesinde Ekim 2020’den itibaren deneme kullanımları ile piyasaya sürüldü. Bu süreçte kullanımı yaygınlaşan dijital yuanın 2021 sonunda işlem hacmi 11,24 milyar doları aştı. Çin’in CBDC’si, kısa bir süre önce Çin’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda uluslararası ilk çıkışını da tamamlamıştı. Dijital yuan Chengdu Yaz Üniversite Oyunları’nda ve Hangzhou Asya Oyunları’nda da sergilenecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle