Kriptopara

Kripto para sektörü neden sürekli büyüyor?

  Kripto para sektörünün sürekli olarak büyümesinde birden fazla faktör rol oynar. Kripto para birimlerinin yatırımcılara sunduğu fırsatlar, kripto para borsalarının güvenilir bir imajı yansıtmaları ve başarılı şirketlere sahip isimlerin kripto para birimi alımına yönelmesi gibi faktörlerin tümü piyasanın büyümesine yol açar. 

  Bu faktörler genel yatırımcı topluluğu tarafından da kripto paranın daha iyi benimsenmesini ve anlaşılmasını sağlayacağından piyasa ilişkin talep artışı sektörün büyümesine neden olur.

  Fiyat Değerleri

  Kripto para sektörünün büyümesinde rol oynayan temel faktörlerden biri fiyat rakamlarıdır. Özellikle Bitcoin ve Litecoin fiyat değerlerinin deneyimli yatırımcılar için sunduğu kısa ve orta vadede yüksek kazanç elde etme avantajı, kripto para birimlerine olan talebi yükseltir. 

  BTC fiyatlarına bakıldığında her dönem kendini düzeltmeyi başaran ve yükseliş hareketi ile piyasaya birden fazla milyoner kazandıran bir imaj görülür.  İşte bu imaj yatırımcı topluluğunun aynı getiriyi elde etmek için BTC alımına yönelmesini sağlar. BTC ve LTC gibi kripto para piyasasında öne çıkan birimlerin yüksek fiyat değerleri piyasanın büyümesi için gerekli olan yatırımcı kitlesinin yakalanmasını sağlar.

  Merkeziyetsiz Ağ

  Kripto para sektörünün başarılı bir şekilde büyümesinde en büyük etki sağlayan şey merkeziyetsiz sistem ve merkezsiz ağ olarak görülür. Çünkü merkeziyetsiz ağ demek banka ve finans kuruluşlarının işlemlerde rol oynamaması demektir. Bu ağda hem bankalar hem de yüksek işlem ücretleri devreden çıkar. Takas ve alım satım işlemleri kripto para birimleri ile bir bankanın mesai saatleri düşünülmeden 7/24 gerçekleştirilir.

  Merkeziyetsiz ağ sayesinde aradan çıkan bankaların sahip olduğu yurtdışına para transfer etmede talep ettikleri yüksek işlem ücretleri de ortadan kalkar. Bir kripto para dünyanın diğer ucunda yer alan sanal kripto para cüzdanlarına dakikalar için en düşük işlem ücreti ile gönderilirler. Bu merkeziyetsiz sistemden doğan tüm avantajlar kripto paranın geleneksel para birimlerinden belirli işlemler için daha fazla tercih edilmesini ve sektörün büyümesini sağlarlar.

  Kripto Borsaları 

  Kripto para sektörünün sağlıklı şekilde büyümesinde işlemlerin birden fazla kripto para borsası platformundan yapılabilmesi yer alır. Yatırımların seçimlerinde tek bir merkeze bağlı kalmaları gerekmez. Diledikleri kripto para borsasından hesap açılışı yaparak alım-satım işlemlerini gerçekleştirirler. Platform seçimindeki genişlik ve platformların sunduğu imkanlar bu noktada sektörde büyümeyi destekler.

  Kripto para borsası platformlarının kimileri yatırımcılar için sanal cüzdanlar sunarlar, belirli bir kısmı ise bültenler ve grafik analizleri ile yatırımcılara tüyolar verirler. Diğer yandan her kripto para borsası içinde kripto para birimleri değişen fiyatlar ile yer alırlar. Bu kapsamda kripto para yatırımcısının kendine en uygun modeli sunan kripto para borsası platformunu seçebilme özgürlüğü sektörün ilerlemesini sağlayan başka bir faktöre dönüşür.

  Arbitraj İmkanı

  Arbitraj imkanı yine kripto para piyasasının büyümesine destek sunan ve kripto para borsaları ile ilişkili olan bir konudur. Burada aslında kripto para borsalarının kullanıcı sayıları ve likidite oranları da devreye girer.

  Bir kripto para borsasında likiditenin çok olması o borsaya ulaşılabilirliği yükseltir. Ulaşılabilirliğin artması ise kripto para birimlerinin fiyatlarını düşürür. Tam tersi durumda bir kripto para borsası likidite krizi içinde ise bu alanda kripto para birimi fiyatları yükselir.

  Bu işlem ise yatırımcılar için bir fırsatı gündeme getirir. Bir yatırımcı kripto para birimini fiyatı düşük olan kripto para borsasından alıp, likiditesi daha düşük olan ve kripto para birimi fiyatının daha yüksek olduğu bir borsada satabilir. Kısa sürede getiri elde etme imkanı sunan ve arbitraj adı verilen bu işlemin kripto para piyasasında uygulanabilmesi sektöre olan tercih oranını yükseltirken, büyümeyi destekler.

  Güven Unsuru

  Güven unsuru her sektörde olduğu gibi kripto para sektöründe de başarıyı ve ilerlemeyi doğrudan etkileyen bir faktördür. Eğer bir kripto para borsası platformu veya merkeziyetsiz Blockchain ağı kötü niyetli bir saldırıya maruz kalırsa bu kripto para piyasasına olan güveni sarsar. Böyle bir durum ardından ise sektörde gerileme yaşanır.

  Tam tersi durumda merkeziyetsiz ağa ait uçtan uca şifreli ve dünyanın farklı bölgelerine yayılmış nod’lar ile güvenliğin üst düzeyde sağlandığı yönünde bir imaj gündeme yansıyorsa, yatırımcılar kripto para birimlerine daha fazla ısınırlar. Bu durum alım, satım, takas, transfer, staking işlemlerinin tümünde daha fazla talebin olmasına neden olur. Diğer yandan Blockchain ağının hack işlemleri ile etkisiz hale getirilmesi oldukça zordur.

  Stake Etmek

  Staking, özellikle piyasaya yönelik son dönemlerde başarı çıtasını yukarı taşıyan ve yeni yatırımcıları kripto para dünyasına çeken bir uygulamadır. Sektörün gelişmesinde büyük rol oynar, çünkü geleneksel bankacılık işlemlerinden yararlanamayan kişilerin kripto para piyasasına yönelmesini sağlamıştır.

  Yatırımcılar belirli kripto para birimlerini satın aldıktan sonra, sanal cüzdanlarında belirli bir süre kripto parayı kilitleme ve kullanmama sözü vererek, kripto para birimini stake ederler. Bu işlem sonunda ise kripto para cüzdanında ek kripto para birimi miktarı birikir. Geleneksel bankacılık sisteminde yer alan vadeli mevduat birikim modeli benze bir stil ile kripto para birimi kullanılarak, kriptografik işlemlerin olduğu dijital dünyada yapılır. Bu fırsat ile kripto para sektörü gelişiminde bir adım öne geçmiştir.

  Kripto Para sektöründe Fiyat Açısından Büyüme

  Kripto para sektöründe büyüme tabii ki de sadece genel bakışta incelenmez. Sektör içinde ve piyasa fiyat büyümeleri de oldukça önde yer alır. Kripto para birimlerinin tümü dakikalar içinde bile fiyat dalgalanmalarına ve önemli artışlara sahne olabilen varlıklardır.

  Bu fiyatların büyümesinden temel sebep ise arz ve talep ilişkisidir. Bir kripto para birimine olan talepte artış varsa ve arz düşükse bu kripto para biriminin fiyatında yükseliş oluşabilir. Tam tersi durumda kripto para biriminin arzı yükselirse fiyat düşebilir. Bu denklem ve onu etkileyen diğer faktörlere bağlı olarak kripto para birimlerinin fiyatlarında ani büyümeler oluşabilir.

  Ani fiyat büyümelerinin, yükselişlerini etkileyen diğer faktör ise piyasa yapıcılardır. Piyasa yapıcılar yüksek kripto para birimine sahip olan ve başarılı adımları ile öne çıkan, sektörün güçlü yatırımcılarıdır. Bu yatırımcılar eğer belirli bir kripto para birimini almaya yönelirlerse o kripto para biriminin fiyatının dakikalar içinde artışı görülebilir. Çünkü geniş oranda bir talep gündeme gelir.

  Diğer yandan sadece taleplerin iletilmesi gerekmez bu önemli yatırımcılar sözleri ve açıklamaları ile de dolaylı olarak fiyatı yükseltebilirler. Örneğin en yakın tarihte Elon Musk Twitter hesabından şirket servetinin bir kısmının Bitcoin’e çevirdiğini açıklamıştır. Aynı gün BTC fiyatında ise artış piyasaya yansımıştır. Onun bu hareketi ile diğer yatırımcılarda BTC alanına yönelmiştir. Bu gibi önemli isimlerin tavsiyeleri hem fiyatların hem de sektörün yükselişine etki eder. 

  Kripto Para Ödeme Kabulleri

  Sektörün gelişmesinde büyük rol oynayan diğer bir faktör farklı şirketlerin kripto para birimleri ile ödemeyi kabul etmeleridir. Sanal teknoloji mağazaları, restoranlar, önemli giyim markaları, bilgisayar oyunu satış mağazaları ve daha birçok yapı artık kripto para birimleri ile ürün satışı yaparlar. Bu hem kripto para birimine olan güveni yükseltir hem de sektörün büyümesini sağlar.

  Sonuç

  Kripto para sektörü gelecekte de hızla büyümesine devam edecek gibi görünüyor. Zira sektörde fiyat açısından düşüşler olsa bile, her geçen gün daha fazla proje ve şirket bu kripto para sektörüne giriyor. Bu nedenle fiyatlar düşse de çıksa da sektör sürekli büyümesini devam ettiriyor. Merkezsiz yapısı, güvenilir ve demokratik çözümleri ile blockchain tabanlı projeler hayatımızın içine daha fazla girmeye başladı. Bütün bunlar göz önüne alındığında geleceğin önemli sektörlerinden birisi kripto para sektörü olacağı düşünülmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle