Kripto Para

ETH güncellemesi çıkmaza girdi

  Lider altcoin Ethereum (ETH) ağında uzun bir süredir EIP-1559 güncellemesi hakkında derin tartışmalar yaşanıyor. Madenciler, kazançlarını düşürecek bu güncellemenin yapılmasını protesto ediyor…

  Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), kritik bir süreçten geçiyor. Ethereum ağının kullanıcıları, uzun bir süredir ağ üzerindeki işlem ücretlerinin yüksek maliyetli olmasından şikayet ediyordu. Artan maliyetler, ağın popülerliğine zarar verdi ve bunun sonucunda ETH fiyatında da ciddi düşüşler yaşandı.

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve geliştirici ekibi, yükselen işlem maliyeti sorununa çözüm bulabilmek için EIP-1559 güncellemesini gündeme taşıdı. Ancak bu güncelleme ETH madencileri tarafından veto edildi. Çünkü bu güncelleme ile birlikte Ether madenciliği kazançlarında azalma yapılması gerekecekti.

  Ethereum madencileri EIP-1559 güncellemesini istemiyor

  Ethereum madencileri, kendi gelirlerini ciddi anlamda azaltacağı bilinen bu güncellemeye şiddetle karşı çıkmalarıyla kripto para topluluğunda dikkatleri üzerine çekti. Madencilerin, ağ geliştiricileri tarafından EIP-1559’un kabulünü protesto etmeye başlayacakları öğrenildi. Madenciler ve özellikle Ethermine tarafından dile getirilen açık tehdit, Ethereum kullanıcılarını ve yatırımcılarını da endişeli bir sürece soktu.

  Ethereum ağı üzerindeki hash gücünün yüzde 51’ini ele geçirip yeni bir ağa aktarma tehdidinde bulunan madencilerin bu tehditleri henüz gerçekleşmedi. Bu konuda hiçbir adım atmayan madenciler kripto para topluluğunun da merak konusu haline geldi. Kripto para dünyasının Ethereum topluluğundaki temsilcilerinden Tobby Kitty, madenci protestosu hakkında dikkat çekici paylaşımlar yaptı.

  Tobby Kitty Madencilerin Blöfünü Gördü

  Ethereum ekosisteminin tanınan isminin aktarmış olduğu bilgilere bakıldığında Etheremine’ın gücü hala yüzde 19 seviyelerinde ve yüzde 51’in bir hayli uzağında bulunuyor. Bilindiği üzere sistemi tehdit eden madencilerin bunu gerçekleştirebilmeleri için gücün en az yüzde 51’ini ellerinde bulundurmaları gerekiyor

  Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımlar yapan Tobby Kitty, bunun tahmin ettiği gibi blöf olduğunu söyledi. Ethereum madencilerinin tehditleri konusunda şu an herhangi bir anormal durum olmadığını söyleyen ünlü isim yatırımcıları da rahatlattı. Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatındaki hareketli seyir devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle