Kripto Para

Merakla beklenen ETH Berlin güncellemesi tamam!

  Lider altcoin Ethereum (ETH) için 15 Nisan tarihi önemli gelişmeler ile kayıtlara geçti. 2020 yılından bu yana ETH ağında beklenen Berlin güncellemesi sonunda gerçekleştirildi ve böylece ETH ağı yeni bir döneme geçti.

  Ethereum (ETH) ağında uzun süredir gündeme getirilen yüksek işletim ücretleri ve ölçeklendirme sorunları ile birçok kullanıcı başka ağlara yönelmişti. Bu yönelimler sonrasında Binance Smart Chain (BSC) ağı büyük bir ilgi artışı ile karşılaşmış, bu durum Binance Coin (BNB) fiyatlarına artış olarak yansımıştı. ETH ağındaki kan kayıplarının giderilmesi adına 15 Nisan tarihinde Berlin hard fork adımı atıldı.

  2020 yılından bu yana beklenen ve haftalar öncesinde duyurusu yapılan Berlin güncellemesi 12244294 numaralı blok ile 15 Nisan 2021’de TSİ 13.10’da hayata geçirildi. Güncellemenin start aldığı sırada Ethereum 2 bin 452 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

  İstanbul ve Muir Glacier güncellemelerinden sonra Ethereum’un merakla beklenen Berlin güncellemesi sonunda başladı. Berlin hard forku için test çalışmaları 10 Mart tarihinde Ropsten ağı ile başlamış, Goerli ve Rinkeby ağları ile devam etmişti.

  Berlin Güncellemesi Neleri İçeriyor, Ne Amaçlıyor?

  Güncelleme, gas fee alanında bazı iyileştirmeler ve DoS saldırı riskini azaltması amacıyla faaliyete geçirildi. Berlin paketinde EIP-2565, EIP-2929, EIP-2718 ve EIP-2930 olmak üzere dört adet tasarı bulunuyor. Aslında Berlin güncellemesinin 2020 yaz aylarında faaliyete geçmesi planlanıyordu. Ancak güncelleme çalışmaları, “merkeziyetsizlik bakımından risk barındıran etkenler” sebebi ile ertelenmişti. 15 Nisan itibariyle hayata geçen güncellemeyi, Londra güncellemesi takip edecek.

  Ethereum ağında bulunan node (düğüm) operatörleri, Berlin’e entegre olarak güncelleme yapmak durumunda kaldı. Ancak node operatörü olmayıp, yalnızca Ethereum sahibi olan kullanıcıların ise güncelleme esnasında ekstra bir şey yapmasına gerek kalmadı

  Güncelleme Sırasında Birçok Borsa ETH İşlemlerini Durdurdu

  ETH ağındaki Berlin güncellemesi sırasında birçok kripto para borsası ETH işlemlerini durdurdu. Birçok kullanıcı durumu GitHub platformu üzerinden raporladı. Güncelleme sonrasında işlem yapamayan ağ düğümlerine Etherscan ve OpenEthereum (OE) da katıldı.

  Güncelleme öncesinde ETH fiyatı 2 bin 500 dolar seviyesini zorluyordu. Ancak birçok kripto para borsasının güncelleme sırasında ETH işlemlerini durdurması ile birlikte ETH’nin yatay seyre geçtiği görüldü.

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle