Kripto Para

SEC-Ripple davasının Mayıs takvimi belli oldu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davanın Mayıs takvimi açıklandı. Davalı konumdaki Ripple yöneticilerinin avukatı James Filan, geçen ay olduğu gibi yine dava takvimini açıkladı. SEC-Ripple davasındaki en kritik duruşmalar Mayıs ayında görülecek.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bilindiği gibi Aralık 2020’de Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Şirket, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen, menkul kıymet satışı yapmak suçuyla karşı karşıya. 5 aydan uzun süredir devam eden davada daha önce kritik duruşmalar görülmüştü. Mayıs ayında hem SEC kanadını hem de Ripple kanadını daha kritik gelişmeler bekliyor.

  Ripple’ın üst düzey yöneticilerinin avukatı olan James Filan, geçtiğimiz ayda olduğu gibi bu ayda da dava takvimini duyurdu. İşte SEC-Ripple arasındaki davanın kritik tarihleri:

  13 Mayıs

  Ripple sürecin eksik olduğunu, SEC’nin kendilerini 8 yıl boyunca “XRP’nin menkul kıymet varlığı olduğu” konusunda uyarmadıklarını dile getirerek savunmada bulunmuştu. SEC de Ripple’ın bu talebinin davadan çıkarılmasını istemişti. Zira SEC böyle bir zorunluluğunun olmadığını savunuyor. Ripple 13 Mayıs tarihinde SEC’nin bu talebine karşı mahkemede “Yasal Süreç Eksikliği ve Adil Bildirim” savunması yapacak.

  14 Mayıs

  CEO Garlinghouse ve kurucu ortağı Larsen, davadan reddini talep etmişti. SEC iki yöneticinin ret talebine karşı savunma yapacak.

  SEC, Ripple’ın daha önce XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı ile ilgili aldığı hukuki tavsiyelerini açıklamakla yükümlü olduğunu öne sürmüştü. Ripple, bu iddiaya karşı savunma yapacak.

  17 Mayıs

  Avukat John Deaton, davaya müdahil olmak isteyen XRP yatırımcılarına karşı çıkan SEC’ye yanıt verecek. Ayrıca Ripple Labs, davadaki konumunu açıklayacak.

  21 Mayıs

  Ripple’ın XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına ilişkin aldığı hukuki tavsiyelerin dosyalarını sunmakla yükümlü olup olmadığı, tele-konferans toplantısında tartışılacak.

  27 Mayıs

  Ripple’ın “Yasal Süreç Eksikliği ve Adil Bildirim” savunmasına karşılık SEC yanıt verecek.

  Avukat James Filan, ayrıca SEC’nin denizaşırı ülkelerdeki Ripple ortaklarından bilgi talep etmesinin reddedilmesi talebine, mahkemenin vereceği cevabın henüz bekleme aşamasında olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle