ADA akıllı sözleşme güncellemesi onaylandı! Ne değişecek?

  Cardano’nun (ADA) arkasındaki mühendislik firması olan IOHK (yeni ismiyle IOG), ADA ağı için beklenen akıllı sözleşme güncelleme başlangıcının resmen doğrulandığını duyurdu. Pazar günü gerçekleştirilecek olan hard fork için, ADA ana ağında güncelleme teklifi başarılı şekilde sunuldu.

  Kripto para piyasaları 7 Eylül tarihinde sert bir geri çekilme dalgasıyla karşılaştı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 52 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüşte 42 bin dolar bandına kadar geriledikten sonra 46 bin dolar bandında dengelendi. Ancak yine de bu düşüş, genel anlamda piyasayı da düşüş eğilimine sürükledi. Bu düşüşlerde, son dönemlerde ciddi değer kazançlarıyla yatırımcılarını güldüren Solana (SOL) ve Cardano (ADA) gibi altcoinler de ciddi oranlarda hasar aldı. Ancak ADA için umut verici gelişme haberleri gelmeye devam ediyor.

  “Alonzo Hard Forku”, “Alonzo Purple Güncellemesi” Nedir, Ne Değişecek?

  Bilindiği gibi kripto para piyasaları Cardano ağı için 12 Eylül Pazar gününe odaklanmış durumda. Zira bu tarihte ADA ağında akıllı sözleşme güncellemesi olan Alonzo Purple (mor) hard forku gerçekleştirilecek. Alonzo Purple hard forku öncesinde, bu güncelleme için ağda daha önce Blue (mavi) ve White (beyaz) isimli test ağları denendi. Bu test ağlarındaki güncellemeler sonrası 12 Eylül’de yapılacak olan güncelleme ile birlikte ADA ağı merkezi olmayan uygulamalar (DApp) ve merkezi olmayan finans (DeFi) sistemleri ile tanışmış olacak.

  IOG, Güncelleme Teklifinin Başarıyla Sunulduğunu Açıkladı

  12 Eylül tarihi git gide yaklaşıyor ve tarih yaklaştıkça ADA yetkililerinden arka arkaya açıklamalar geliyor. Cardano’nun arkasındaki mühendislik firması olan IOG (eski adıyla IOHK) da konuya ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada ADA ana ağına akıllı sözleşme güncelleme teklifinin başarılı bir şekilde sunulduğu belirtildi. Buna göre, Alonzo hard fork birleştirici (HFC) etkinliği artık, planlandığı gibi 12 Eylül tarihinde resmi olarak gerçekleştirilecek.

  Güncelleme İçin Tüm Organizasyonlar Bekleyişte

  IOG, bu güncelleme adımını “Cardano’da bugüne kadar yapılmış en önemli güncelleme” olarak tanımlıyor. IOG gibi, birçok borsa, stake havuz işleticileri ve bileşenlerle ilgili tüm organizasyonlar da bu güncelleme için büyük bir hazırlık dönemine girdi. Bununla birlikte ADA kurucusu ve IOG CEO’su Charles Hoskinson da geliştiricilerin mevcut sistemde uygulamalar için “Plutus” koduna sahip olduklarını ve 12 Eylül’den itibaren blok zincirinin ana ağında çalıştırılabileceklerini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle