BTC ETF’si hızlanabilir! VanEck CEO’su açıkladı

  Yönetimi altında 50 milyar dolarlık varlık bulunan VanEck şirketinin CEO’su Jan van Eck, katıldığı CNBC röportajında şirketin Bitcoin (BTC) ETF adımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şirket, geçtiğimiz yıl 2 kez BTC ETF’i için başvuruda bulunmuştu ancak bu adımlar onaylanmamıştı. Eck, müşterilerinden BTC ETF için yoğun talep olduğunu söyledi.

  Yönetimi altında 50 milyar dolarlık varlık bulunan VanEck, geçtiğimiz yıl ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 2 kez Bitcoin (BTC) ETF’i için başvuruda bulunmuştu. Halihazıra ABD’de BTC ETF’i için SEC’ye yapılan başvuruların hiçbiri kabul edilmediği gibi, VanEck’in başvurusu da kabul edilmedi. SEC, gelen BTC ETF başvurularını “Bitcoin piyasasındaki manipülasyon endişeleri” nedeni ile reddetti.

  Sonrasında SEC yönetiminde başkanlık değişimi yaşandı ve SEC’de başkanlık görevine Gary Gensler getirildi. Gary Gensler’in göreve gelmesi en azından BTC ETF başvuruları için olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. Ancak SEC hala bu başvuruların hiçbirini kabul etmiş değil.

  Şirket “BTC Strateji Fonu” Oluşturdu

  VanEck CEO’su Jan van Eck, CNBC ile bir röportaj gerçekleştirdi. Eck, şirketin kripto para alanına girme planlarını anlattı. Ünlü CEO, bu alana Bitcoin performansını izleyen bir borsa yatırım fonu aracılığıyla girme hedeflerinin olduğunu ifade etti. SEC’nin son iki başvurusunu ertelediği şirketin CEO’su Eck, müşterilerden BTC ETF’i için yoğun talep geldiğini söyledi.

  SEC’nin VanEck’in başvurularını onaylamaması üzerine, şirket SEC’nin son kararını beklediği süreçte Pazartesi günü BTC vadeli işlemler yatırım fonu adına yeni bir bildiri taslağı sundu. Söz konusu “BTC Strateji Fonu” Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine, BTC ile ilişkili ETP’lere ve bir araya getirilmiş olan yatırım araçlarına yatırım yapacak. Ancak fon, doğrudan Bitcoin’e yatırım yapamayacak.

  SEC ETF Başvuru Değerlendirmelerini Hızlandırabilir

  BTC Strateji Fonu’nun doğrudan BTC’ye yatırım yapamayacak olmasından dolayı Jan van Eck, SEC’nin gündemine BTC ETF başvurularının onaylanması konusunu alması gerektiğine inandığını ifade etti. VanEck tarafından hazırlanan bu fon ile doğrudan BTC yatırımı yapılamıyor olması, SEC’nin ETF değerlendirmesinde daha hızlı ve olumlu bir karar vermesini sağlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle