Cardano (ADA) fiyatındaki yükselişin nedenleri

  Önde gelen kripto para birimlerinden Cardano (ADA) fiyatında yükseliş devam ediyor. Son 48 saat içinde %20’nin üzerinde değer kazanan ADA fiyatı, bir ay içinde değerini ikiye katlamasıyla dikkatleri çekti…

  Cardano, yeni yılın başından beri ağ hayatında teknolojik açıdan pek çok iyileştirme gördü. Bu gelişmelerin akabinde kurumsal yatırımcıların neden ADA tokena ilgi duymaya başladığının arkasındaki sır perdesi de aralandı. ADA fiyatının yükselmesine sebep olarak gösterilen bu gelişmeler; merkeziyetsizlik, Grayscale haberi ve gelişen ADA topluluğu oldu.

  Merkeziyetsiz Olması Avantaj Yarattı

  Cardano geliştiricileri, 2020 yılının ortasında Shelley dönemine geçiş yaptı ve staking işlemlerine start verdi. Bu gelişmenin ardından ağdaki tüm blokların IOHK Foundation tarafından üretilmesine karar verildi. Planın ilerleyen kısımlarında bu üretim mekanizması kademeli olarak daha merkeziyetsiz hale getirildi. 

  Merkeziyetsiz olmaya başlayan Cardano, bu uygulama konusunda geliştiricilerin kendi yazdıkları akıllı sözleşmeleri test etmeye başladı. Cardano geliştiricileri buna teşvik edilirken, ortaya çıkan akıllı sözleşmeler de ADA yatırımcılarının ilgisini çekmeye başladı. Bir Cardano geliştiricisi, bu özelliği ön plana çıkartarak Ethereum’a çok kolay şekilde rakip olabileceğini vurguladı.

  Grayscale Haberi Fiyatları Uçurdu

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale; şirketi ADA için özel bir fon kurabileceğini duyurdu. Bu haberle birlikte Aave, Cosmos, EOS, Monero, Uniswap, Polkadot gibi daha farklı dijital varlıklar için de fon oluşturulabileceği kaydedildi. Dev şirketin bu açıklaması, henüz hazırlık aşamasında olmasına rağmen ADA fiyatlarına olumlu yansıdı. Şirket bu başvuruda nihai kararı vermese de ADA’nın Grayscale’in radarına girmesi fiyatları uçurmaya yetti.

  Son olarak geçtiğimiz yıl başında piyasada bulunan Cardano hesabının sayısı sadece 201 bin adetti. Aradan geçen artışlarla birlikte delegatör sayısı 113 binden 162 bine kadar çıktı. Stake havuzlarına yılbaşından beri 600 milyondan fazla ADA gönderildi. Bu gelişmeler ADA fiyatının son 1 yıl içinde %650 oranında yükselmesine sebep oldu. ADA mevcut kripto para piyasasında 13.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 6. kripto para birimi olarak kabul ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle