Kripto Para

MetaMask’ta dolandırıcılık iddiaları! 126 bin dolar nerede?

  R10 platformu üzerinde bir kullanıcı, MetaMask üzerinden 126 bin dolarının çalındığını belirterek diğer kullanıcıları uyardı. R10’da “hizlimakale” kullanıcı isimli kişi, konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunarak dolandırıcılık işleminin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

  Mayıs ayı başlarında MetaMask, kullanıcıların tohum verilerini (speed phrase) çalmaya çalışan yeni bir kimlik avı yazılımı ile ilgili olarak uyarılarda bulunmuştu. Dönem dönem ortaya çıkan MetaMask üzerinden dolandırıcılık girişimleri gündeme gelmeye devam ediyor. Platform Mayıs ayında Twitter üzerinden yaptığı uyarıda, yatırımcıları Google Dokümanlar formuna bilgi girmeleri için yönlendiren “destek ağı” konusunda uyarmıştı. Platform, kullanıcılarını cüzdanı ve hizmetleri taklit eden dolandırıcılıklar konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

  Kullanıcı Başından Geçenleri Anlattı

  Platformun uyarı ve bilgilendirmleri devam ederken, R10 platformunda “hizlimakale” kullanıcı isimli kişi, MetaMask üzerinden 126 bin dolarının çalındığını iddia etti. Ekran görütüleri ve cüzdan isimleri de paylaşaran dolandırıcılık işlemini gözler önüne seren kullanıcı, diğer yatırımcıları da dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kullanıcı, başından geçenleri şöyle anlattı:

  “Öncellikle bu konuyu bilgilendirme amaçlı açıyorum. Dün Binance cüzdanımdan MetaMask’a bir coin alımı için 126 bin dolar civarında bir para gönderdim. MetaMask’ı yaklaşık 1 senedir kullanıyorum. Para hesabıma sorunsuz şekilde ulaştı ve alacağım coin beklediğim seviyelere düşmeyince sabah 7 civarında uyudum. Gündüz 1 civarında kalkıp coini almak için bilgisayarın başına oturduğumda hesabımdaki coin’in yok olduğunu gördüm. Bscscan’dan kontrol ettiğimde coin başka bir cüzdana transfer edilmiş görünüyordu.”

  Dolandırıcılar 60 ile 200 Dolar Aralığında İşlemler Yapmış

  Yaşadıklarını anlatan “hizlimakale” isimli kullanıcı, Bscscan üzerinden adres bilgilerini paylaştı ve araştırmaları sonucunda, dolandırıcıların hesap üzerinde Çarşamba gününden itibaren işlemler gerçekleştirdiklerini fark ettiğini belirtti. Kullanıcı, bu işlemlerin 60 dolar ile 200 dolar aralığında olduğunu belirtti ve konuya ilişkin bir de ekran görüntüsü paylaştı. İşlemlerin tamamının dolandırıcılar tarafından yapıldığını belirten kullanıcı, bu sırada kendi tarayıcısına da hiçbir bildirim gelmediğini söyledi.

  Kullanıcı PancakeSwap ve MetaMask’tan Şüpheleniyor

  Yalnızca PancakeSwap ile birlikte kullandığı MetaMask hesabının hacklendiğini ifade eden kullanıcı, “Bana kalırsa 2 şüpheli var. MetaMask ya da PancakeSwap. Bu ikisinden birinin güvenlik açığı nedeniyle 126 bin dolar şu anda dolandırıcıların ellerinde. Sizlere tavsiyem çok dikkatli olmanız ve daha güvenli cüzdanlar varsa varlıklarınızı oralara transfer etmeniz. MetaMask’ta biri hesabınıza girip varlıklarınızı transfer etse ne bir bildirim ne bir uyarı, hiçbir şey yok.” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle