Kripto Para

Çin, açıkça kripto baskısını sürdüreceğini açıkladı!

  Çin, kripto paralara yönelik baskıcı tutumunu yılın ikinci yarısında da gösterecek. Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, 2021 ikinci yarısında politika öncelikleri listesine “kripto para suiistimallerine karşı taahhüdünü” ekledi. Banka, kripto para alanında yasa dışı eylemleri engellemeye devam edeceğini bildirdi.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortalarında büyük bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün arkasında birçok etken olsa da en büyük pay sahibinin Çin olduğu biliniyor. Zira Çin, kripto paralara karşı baskıcı tutumunu Mayıs ayı ortalarında açıkça göstermeye başladı ve birçok bölgede kripto para madencilik eylemlerini açıkça yasakladı. Daha sonra baskıcı tutumuna ve bu yöndeki açıklamalarına devam eden Çin, kripto paralara karşı adeta savaş açtı. Yılın ilk yarısında kripto para evrenine ağır darbeler indiren Çin, yılın ikinci yarısında da bu alandaki baskılarını sürdürecek.

  Çin’deki Kripto Baskıları İkinci Yarıda da Devam Edecek

  Çin, kripto paralara karşı baskıcı tutumunu aslında 2017 yılında göstermişti. O dönemde finans kurumlarının kripto paralarla ilgili faaliyetlerini yasaklayan Çin, 2021’de de Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para madencilerine yönelik yasaklar getirdi. Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, 2021’in ikinci yarısında da dijital varlıklar ticaretindeki yüksek baskısını devam ettireceğini bildirdi. Banka, yılın ikinci yarısında politika öncelikleri listesine “kripto para suiistimallerine karşı taahhüdünü” ekledi.

  Çin’de 3 Büyük Ödeme Kuruluşu 2021’de İlk Adımı Attı

  Çin’de politika yapıcılar, Çin Halk Bankası’nın önceliklerini belirleyen bildiriyi düzenledi ve bu düzenlemeden bir gün sonra banka açıklamada bulundu. 2017’den bu yana kripto para alanında yüksek baskı oluşturan Çin, kripto para borsalarının ülkede faaliyet göstermesini de engelledi. Ardından 17 Mayıs tarihinde Çin’deki 3 büyük ödeme kuruluşu, “vatandaşların mülk güvenliğini ihlal ettiği ve finansal düzeni bozduğunu” iddia ederek, daha önceki baskıcı düzene olan bağlılıklarını tekrar gösterdi.

  Çin’de Dijital Yuan Çalışmaları Hızlanıyor

  Çin’deki 3 büyük ödeme kuruluşunun kararından 5 gün sonra Çin hükümeti “finansal riskleri önlemek” amacıyla kripto para madencilik eylemlerine kısıtlamalar getirmeye başladı. Kripto para alanında baskılarını iyiden iyiye hissettiren Çin, merkez bankası dijital parası (CBDC) konusundaki çalışmalarına ise son sürat devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle