EOS Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu içeriğimizde EOS ağının yerel kripto para birimi olan EOS Coin hakkında bilgileri sizlere sunmaya çalışacağız. EOS Coin nasıl alınır, analistlerin onun için yapılan yorumlar neler, avantajları, dezavantajları neler sorularına bu yazımızda yanıt bulacağız. 

  EOS Coin Nedir?

  EOS Coin, merkeziyetsiz uygulamaların (dApps) yer aldığı EOS işletim sisteminin yerel kripto para birimidir. EOS Coin, akıllı sözleşmeleri devreye sokmak için kullanılan ve EOS ağında yer alan merkeziyetsiz depolama alanlarına ödeme için kullanılan bir kripto paradır. 

  EOS Coin block.one şirketi tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Ethereum ağında oluşturulan EOS Coin, 2018 senesinde kendi ağına geçiş yapmıştır. Madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir. Merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılabilir. 

  Projenin Amacı ve White Paper

  EOS Coin projesinin amacı dikey ve yatay şekilde ölçeklendirilebilir blok zincir mimarisini var etmektir. Bu amacına ulaşan EOS Coin geliştiricileri yüksek işlem hızını yatırımcılara her alanda sunarlar.

  DPos adı verilen oylama sistemini hayata geçirmeyi hedeflemiştir. Bu sistemde ağda yer alan kullanıcılar EOS Coin miktarları üzerinden yeni kripto para üretebilirler. Ancak üretim öncesinde ağda oylama yapılır. Oylama birliği ile işleme kabul görürse altcoin üretimine başlanır. Proje hakkında daha detaylı bilgi için şu linkten White Papper’a ulaşabilirsiniz.

  EOS Coin Yorum

  EOS Coin hakkında yapılan yorumlar incelendiğinde onun şeffaf yapısı özellikle ön plana çıkartılıyor. Yatırımcılar ve analistler yorumlarında, EOS Coin’in ağdaki işlemlerin herkes tarafından görülebildiğini ifade diyorlar. Bu ise yanlış işlemleri iptal etme şansının yükseltiyor. Analistler EOS ağında yapılan hatalı işlemin, herkes tarafından görüldüğünü ve fark edenler tarafından düzeltilebildiğini ifade etmişler.

  EOS Coin Geleceği Ne Olur?

  EOS Coin yakın gelecekte değer kazanabileceği ifade edilen altcoinler arasındadır. Analistler 2021 yılının ilk yarısında EOS Coin’in 6.50 dolar ile 6.70 dolar arasında konumlanabileceğini açıklıyorlar. Ayaush Jindal ve Cactus gibi analistler EOS Coin’in 2021 sene sonunda ikinci fiyat artışını kayda geçirebileceğini düşünüyorlar. Sene sonunda EOS Coin’in 7.00 ile 7.50 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini ifade ediyorlar.

  Fiyatı Ne Kadar?

  Güncel verilere göre şu anda 1 EOS coin fiyatı %eos+try% TL. Döviz cinsinden ise %eos+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Eos fiyatı 24 saatte %eos+yuzde%.

  Kripto para piyasasının volatilitesinden etkilenen fiyat anlık olarak değişebilir. Güncel fiyat kontrol edilmeden alım-satım emri verilmemelidir. 

  EOS Coin Nasıl Alınır?

  EOS Coin almak için izlenecek adımlar şunlardır:

  • 1. Adım: EOS Coin, Binance, Coinbase Pro, KuCoin, Huobi Global gibi kripto para borsalarında işlem görmektedir. Bu borsalardan herhangi birine giriş yapılmalıdır.
  • 2. Adım: İlk adımda üyelik gerçekleştirmeniz, ardından KYC işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.
  • 3. Adım: KYC işlemlerini tamamladıktan sonra borsadan “para yatır“ sekmesi tıkayıp, hesap cüzdanına para transfer edebilirsiniz.
  • 4. Adım: Para borsa hesabına geçtiğinde, EOS paritesinin yer aldığı işlem sayfasına erişmeniz gerekiyor.
  • 5. Adım: Bu alanda avantajlı bir fiyat varsa bunun üzerinden ve o anki işlem fiyatı üzerinden EOS Coin alım emri verilir.
  • 6. Adım: EOS Coin alımı ardından kripto para miktarını sanal cüzdanda saklayabilirsiniz. Güvenliği yükseltmek için donanım cüzdanda da EOS Coin saklamayı tercih edebilirsiniz. 

  Alım işlemine dair adımları doğru uyguladığınızda, EOS Coin satın alma işlemini başarıyla gerçekleştirirsiniz.

  Avantajları Neler?

  EOS Coin avantajları şu şekilde sıralanır:

  • İşlem Hızı: EOS Coin alım-satım ve takas işlemlerinde oldukça hızlı şekilde emir onayının alınmasını sağlar. Yakalanan avantajlı yatırım pozisyonlarını gecikmeye bağlı kaybetme riski düşer. 
  • Kredi Alma: Bankalardan kredi alamayan bir kişi EOS ağında EOS Coin olarak kredi sunana kullanıcılardan kredi alma avantajına sahiptir.
  • Pasif Getiri: Riskli alım satım yapmak istemeyenler, cüzdanlarında EOS Coin kilitleyerek, belirli vade sonunda coin kazancı elde etme şansına sahiplerdir. 
  • Düşük Ücretli Depolama Alanı: Verileri için depolama alanına ihtiyaç duyan kurumsal ve bireysel yatırımcılar EOS ağından depolama alnı kiralayabilme imkanına sahiplerdir. 

  Dezavantajları Ne?

  EOS Coin dezavantajları:

  • Saldırı Riski: EOS Coin kripto para borsası sanal cüzdanında saklanırken, borsaya yapılabilecek saldırı riskleri ile karşı karşıyadır. Bu yüzden donanım cüzdanda saklaması tercih edilir.
  • Üretimde Fikir Birliği Algoritması: EOS Coin’in üretimi madencilik ile yapılamaz. EOS Coin sahibi olan kişiler ayrıca üretim yapmak istiyorlarsa ağda oylamaya tabi olurlar. DPos fikir birliği algoritmasında oylamadan geçemeyenler EOS Coin üretemezler. 

  Sonuç

  DPos fikir birliği algoritmasını benimseyen EOS coin, ilk olarak ETH tabanında üretilmiş bir proje olduğunu görüyoruz. Ardından kendi ağına geçen altcoin’in 2021 senesinde değer kazanabileceği analistler tarafından ifade ediliyor. Özellikle geliştiricilerin, merkezsiz uygulamalar yapabilmesine olanak tanıyan EOS projesi geleceğin dünyasına hitap ediyor. Bu açıdan daima takibe değer olduğunu düşünüyoruz. Eos tarihinde bazı aksamalar yaşamış olsa da en büyük kripto paralar içerisinde adını yazdırmış durumda.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle