EOS nedir? Nasıl alınır?

  EOS Nedir?

  EOS, kurumsal katılımcılar için merkezsiz olarak uygulamaların kullanılabileceği bir işletim sistemi biçiminde kurgulanmış blockchain ağıdır. DApps uygulamaları için hedeflenen EOS dPoS-konsensüs algoritmasını kullanır. EOS ağı ile işlemler yüksek hızda ve ucuz bir biçimde yapılabilmektedir. Diğer benzeri blockchain ağlarından farklı olarak EOS sistem olarak bir işletim sistemi olarak düşünülmüştür.

  İlk olarak 2017 yılında ortaya çıkan proje, uzun süren ICO’su ile 4 milyar dolara yakın bir fon elde etmiştir. EOS ilk olarak Block.one firmasının geliştirdiği bir proje. Projenin arkasında Dan Larimer isimli geliştirici bulunuyor.  EOS, ETH’ye rakip olarak piyasaya sürülmüştür. ETH’den daha hızlı daha ucuz transferleri ile onu tahtından indireceği iddia edilir EOS ekibi tarafından.

  EOS çalışma sistemi

  EOS çalışma sistemi sayesinde DApps adı verilen merkezsiz uygulamalar EOS ağı üzerinde kullanabilmekte. DApps’lar EOS’un sunmuş olduğu pek çok avantajlardan yararlanabilirler. EOS özellikle hızlı, esnek ve güvenli bir ağl olarak karşımıza çıkıyor.

  "Yetkilendirilmiş İş Kanıtı" (dPOS) algoritmasını kullanan EOS ağında doğrulama ve madencilik işlemleri de bu sistem üzerine yapılır. dPOS ile EOS kullanıcıları tek bir saniye içerisinde çok sayıda işlemi onaylayıp gerçekleştirebilirler. İşlem onaylarını yaparak madencilik yapmak isteyen kullanıcılar bilgisayarlarının ekran kartı,işlemci, hard disk donanımlarının güçlerini paylaşırlar sistem ile. Bu sayede sistem büyük bir işletim sistemi gibi çalışır.

  EOS Nasıl Alınır?

  EOS almak için kullanıcılar öncelikle güvenilir kripto para borsalarından birinden hesap açmaları gerekiyor. Daha sonra hesapların KYC yani kimlik doğrulama işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bunun için yerli kripto para borsaları BTCTurk, Paribu gibi borsaları veya Binance gibi global borsaları tercih edebilirsiniz. 

  Önce hesap açılmalı

  Hesap açarak, onay işlemini gerçekleştirdikten sonra havale ile bakiye yükleme işlemi yapmanız gerekiyor. Bakiye yükledikten sonra da borsanın EOS/TRY paritesini açıp güncel fiyattan EOS al işlemi yapabilirsiniz. 

  Dilerseniz güncel piyasa fiyatından farklı bir fiyat emri yazarak da pozisyon açabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz fiyat geldiği zaman işleminiz gerçekleştirilir. Genelde tavsiye edilen “Limit Emir” ile belirlediğiniz daha düşük bir fiyattan EOS al emri vermeniz şeklindedir.

  Transfer

  EOS alma işlemini tamamladıktan sonra borsanın “cüzdanlar” bölümüne girerek kendinize ait EOS cüzdanına koin transferi yapabilirsiniz. Koin saklamanın en güvenli yolu borsa hesabı dışında, çevrimdışı olarak tuttuğunuz bir cüzdanda bakiyenizi saklamaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle