Kripto Para

SBF ilk duruşmasına çıktı! Kefaletle serbest bırakılmadı

  Dün sabah saatlerinde Bahamalar’da tutuklanan FTX kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), ilk duruşmasına çıktı. Eski kripto para milyarderinin, mahkemeden talep ettiği kefaletle serbest kalma isteğinin reddedildiği öğrenildi…

  Kripto para dünyasının gündeminden düşmeyen Sam Bankman-Fried (SBF), Bahamalar’daki lüks villasında tutuklanarak yargıç karşısına çıkarıldı. İflas eden FTX borsasının kurucusu ve eski CEO’su SBF’nin ABD’ye iade edilmekle karşı karşıya olduğu iddia edildi. SBF, Bahamalar’daki duruşmasında ABD’ye iade olmasına karşı mücadele etme hakkında feragat etmediğini söyledi. 

  Sam Bankman-Fried’ın hakkında dolandırıcılık ve komplo kurmak gibi pek çok suçlama iddiası bulunuyor. FTX kurucusu bu iddialara yanıt vermek için Bahamalar’daki bir mahkeme salonunda yargıç karşısına çıktı. Sam Bankman-Fried’ın tutuklanmasında New York’ta ABD Başsavcılığı’nın acil bir tutuklama emri hazırlamasının etkili olduğu biliniyor.

  SBF’nin Avukatı İlaç İzni İstedi

  Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’daki ilk duruşmasında ilginç anlar yaşandı. FTX’i iflasa sürükleyen isim olan SBF’nin avukatı, duruşma başlamadan müvekkilinin reçeteli bir ilaç alması için yargıçtan izin istedi. SBF ise tutuklandığı sırada ilacının yanında olduğunu fakat dünden beri ilacına erişemediğini söyledi. Sam Bankman-Fried kullandığı ilacın Ensam isimli bir antidepresan olduğunu açıkladı. 

  Sam Bankman-Fried’ın anne ve babası Joe Bankman ve Barbara Fried da mahkemedeki yargılamayı yerinden takip etti. Anne Barbara Fried, yargıcın oğlundan kaçak olarak bahsettiği sırada birkaç kez sesli biçimde güldü.

  SBF Hapse Atılacak

  Yargılamayı yöneten yargıç, Sam Bankman-Fried’ın avukatının kefaletle serbest kalma talebini reddetti. Bunun üzerine Sam Bankman-Fried’ın hapse atılacağı ve yargılama süresi boyunca tutuklu kalacağı öğrenildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) gibi kurumlar Sam Bankman-Fried’ın tutuklanmasının ardından suç duyurusunda bulunmuştu.

  Sam Bankman-Fried’ın avukatı, müvekkilinin şimdiye kadar pek çok kez kaçma fırsatı olduğu halde kaçmadığını bu sebeple yargılama sürecinde serbest kalmasını talep etti. Ancak yargıç bu talepleri reddetti. Sam Bankman-Fried’ın ABD’ye ne zaman teslim edileceğine dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle