Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 16 – 22 Mayıs 2022

  Kripto para piyasası genelinde volatilitenin azaldığı dönemde yatırımcılar kripto para basınına yansıyan gelişmeleri yakından takip ediyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki konsolidasyon süreci, yatırımcılar ve analistlerin dikkatinden kaçmıyor.

  Bu dönemde Bitcoin’de toparlanma sinyalleri takip edilirken 16 – 22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  16 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde BTC fiyatındaki sert düşüş hareketi yatırımcıları endişelendirdi. 16 Mayıs Pazartesi gününde en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında yüzde 4.66 oranında gerileme oldu. Böylelikle dünkü kazançların hepsini silen BTC fiyatı yeniden 29.849 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  Bitcoin fiyatında belirsizlik devam ederken Korku ve Açgözlülük Endeksi, aşırı korku seviyesini göstermeye başladı. Bitcoin Mart 2020’den bu yana en düşük seviye olan 8’e ulaşırken bu gelişme analistlerin dikkatinden kaçmadı. BTC’de toparlanma sinyallerinin görülmesi bekleniyor.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği ünlü ekonomist Jurrien Timmer son açıklamasında, BTC/Altın oranının önemli bir destek noktasında olduğunu söyledi. Yerel bir tepe noktasından düşüş yaşayan bu oran, son olarak satış baskısının dindiğini gösterdi. Bu nedenle kripto para yatırımcılarında heyecanlı bekleyiş devam etti. 

  17 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında toparlanma sinyalleri görülürken, henüz ayı piyasasından çıkış gerçekleşmedi. Bu süreçte piyasayı yakından takip eden yatırımcılar Bitcoin’in 17 Mayıs Salı gününde yüzde 2 oranındaki artışını olumlu karşıladı. BTC fiyatı günün sonunda popüler borsalarda 30.435 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Fed Başkanı Powell, kripto para yatırımcılarını da yakından ilgilendiren açıklamalarda bulun: “Enflasyonun ikna edici bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Faiz artışlarının devam etmesi uygun. Önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı için ciddi destek var.” Bu ifadeler BTC topluluğunda panik yarattı.

  Jerome Powell ayrıca enflasyon konusunda “Enflasyonun ciddi şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu görmezsek daha agresif olmamız gerekecek. Eğer bunu başarabilirsek faiz artışlarını yavaşlatabiliriz. Faizleri hızla normal seviyeye yükseltiyoruz.” açıklamasında bulundu. Fed’in şahin açıklamaları BTC ve diğer kripto para birimleri üzerindeki satış baskısını arttırdı. 

  18 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken, volatilite de artış gösterdi. 18 Mayıs Çarşamba gününde BTC fiyatında yüzde 5.76 oranında sert düşüş yaşandı. Bu düzeltme yatırımcılardaki panik satışlarını arttırırken kayıp sonrası BTC’de 28.683 dolarlı seviyelere kadar gerileme yaşandı. Analistler en büyük kripto paranın kritik bir aralıkta işlem gördüğünü hatırlattı. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, kripto paralarda yaşanan çalkantıya dikkat çekti: “Sadece son üç hafta içerisinde 50 milyar dolar gibi bir değerden sıfıra inen bir kripto olayı yaşandı. Yani bunlar son derece spekülatif, değişken ve kamuoyu koruması olmayan alanlar.” Bu açıklamalar kripto para topluluğunun tepkisini çekti. 

  Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraların Rusya’da yasallaştırmasının sadece bir an meselesi olduğunu söyledi. Rusya’dan Bitcoin atağı bekleyen yatırımcılar, bu haberle birlikte piyasadaki yükseliş için umut tazeledi. 

  19 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin’de sert satışlar sonrası 19 Mayıs Perşembe gününde hızlı bir tepki geldi. Satış baskısından sonra kısa sürede toparlayan BTC’de yüzde 5.66 oranında artış yaşanması dünkü kayıpları unutturdu. Bu hareketin ardından popüler borsalarda BTC fiyatı yeniden 30.300 dolarlı seviyeden kapanış yaptı. 

  BTC düşmanı olarak bilinen ünlü altın yatırımcısı Peter Schiff, BTC’nin bu kadar iyi tutunmasına şaşırdığını söyledi. Yine de elinde BTC tutanların çok böbürlenmemesi gerektiğini ifade eden Schiff, piyasanın yatırımcılara dipten alım yapmak için asla bu kadar fırsat vermeyeceğini ve büyük ihtimalle “boğa tuzağı” olduğunu ifade etti.

  MicroStrategy CFO’su Andrew Kang, şirketin Bitcoin (BTC) stratejisiyle ilgili açıklamasında “Şirketin Bitcoin stratejisi ile ilgili şunları söyleyebilirim ki ‘Şu anda satma niyetimiz yok’. Satacağımızı bildiğim hiçbir senaryo da yok.” ifadelerini kullandı. MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma ve BTC’leri uzun vadeli tutma stratejisinin değişmeyeceğini söyleyen uzmanın bu açıklamaları büyük ilgi gördü. 

  20 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Usta analistler BTC’deki sert çalkantının bir süre daha devam edebileceğini söylemişti. Her gün inişli çıkışlı grafik çizen Bitcoin, 20 Mayıs Cuma gününde de satış baskısına yenildi. Lider kripto para birimi BTC fiyatında yüzde 3.72 oranında kayıp yaşanması yatırımcıları üzdü. Bununla birlikte BTC 29.172 dolardan işlem gördü. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği kripto veri analiz şirketi CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, piyasadaki BTC hareketlerini kurumsal yatırımcıların belirlediğini söyledi. Ünlü analist ABD’nin en büyük borsası Coinbase’in 2022’nin ilk çeyreğindeki ticaret hacminin yüzde 76’sının kurumsal yatırımcılardan geldiğini hatırlattı.

  Ünlü ekonomist Harry Dent Bitcoin ve altına dair açıklamasında “Bence Bitcoin 3000 dolar veya 7000 dolara kadar düşebilir ve ardından sonraki küresel patlamada 2037 yılına kadar yarım milyon dolarla bir milyon dolara gidebilir. Fiyat bu seviyelere düşerse hayatımın satın alımı olacak.  Ancak buradan yüzde 50 düşsek de dokunmayacağım.” dedi. Ekonomistin bu açıklaması yatırımcılardan beğeni topladı. 

  21 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin’deki toparlanma sinyalleri arttı. Gün içinde 28.900 dolarlı seviyelere kadar düşen BTC, kısa sürede toparlanmayı başardı. Kapanışa doğru yüzde 0.88 artan Bitcoin fiyatı böylelikle 21 Mayıs Cumartesi gününde yeniden 29.434 dolara kadar yükseldi. 

  Piyasadaki belirsizlikler devam ederken İsviçre’nin en eski bankalarından Julius Baer Bitcoin ve kripto para hizmeti başlatacağını duyurdu. İlk etapta zengin müşterilerine yönelik çeşitli pilot programlar başlatıldı. Zürih merkezli Julius Baer’in pilot programları kripto yatırımcılarından büyük talep gördü. 

  ABD merkezli dev banka Goldman Sachs yayınladığı bir araştırma raporunda, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki son düşüşün ABD’nin toplam harcamaları üzerindeki etkisinin muhtemelen çok az olacağını söyledi. Raporda ayrıca, düşüşler nedeniyle işgücüne katılımda bir artış için çok sınırlı bir etki olduğu ifade edildi. Rapor, kripto para basınında geniş yanı buldu. 

  22 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin’deki yükselişin devam etmesi yatırımcıları sevindirdi. Lider kripto para birimi BTC, 22 Mayıs Pazar gününde yüzde 2.89 oranında arttı. Yatırımcıların olumlu karşıladığı bu hareket sonrası Bitcoin fiyatı 30.266 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Dünyanın en zengin insanlarından Bill Gates, neden kripto para yatırımı yapmadığını açıkladı: “Bitcoin ya da başka bir kripto para birimine yatırım yapmadım. Çünkü değerli bir işlevi olan varlıklara yatırım yapmayı seviyorum. Şirketlerin değeri, nasıl harika ürünler ürettiklerine bağlıdır. Ancak Kriptonun değeri yalnızca bir başkasının o kriptoya ne kadar ödeme yapacağına bağlıdır. Yani kripto para yatırımı diğer değerli yatırımlar gibi topluma bir katkıda bulunmaz.”

  Yatırımcıların yakından tanıdığı Kanadalı iş adamı Kevin O’Leary, Bitcoin ve kripto paralar için boğa eğilimini sürdürdüğünü söyledi. O’Leary, analistlerin Bitcoin tahminlerinin hiçbir zaman doğru olmadığını iddia ederken, yatırımcılara sabırlı olmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle