Kripto Para

El Salvador “alım fırsatını” yine kaçırmadı!

  Dünyada bir kripto para birimini yasal para birimi ilan eden tek ülke olan El Salvador, piyasada yaşanan kıyımı bir kez daha alım fırsatı olarak değerlendirdi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin (BTC) fiyatında gelen sert düzeltme sonrası El Salvador’un 100 BTC daha aldığını açıkladı.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin öncülüğünde, El Salvador’da Bitcoin (BTC) yasası 9 Haziran tarihidne Kongre’den oy çokluğuyla geçmiş ve yasa 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmişti. Bu tarihten itibaren BTC’nin yasal para birimi olarak kullanıldığı El Salvador, kripto para piyasalarında görülen sert değer kayıplarında BTC satın alma işlemleri ile ön plana çıkmıştı. Daha önce de bunun örneğini gösteren El Salvador, piyasalarda 26 Kasım tarihinde gerçekleşen sert düşüşleri de alım fırsatı olarak değerlendirdi.

  Nayib Bukele: İndirimle Elde Edilen 100 Ekstra Coin

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, daha önce düşük seviyelerden Bitcoin aldıktan sonra Bitcoin’in 66 bin dolar ile ATH belirlemesini, kendisini kral tahtında oturarak tasvir eden bir paylaşımla kutlamış ve dipten alımlara devam edeceklerini dile getirmişti. Bukele’nin de belirttiği gibi El Salvador dipten alımlarına devam etti ve ülke son olarak 26 Kasım tarihinde hazinesine 100 Bitcoin daha ekledi. Bukele Twitter üzerinden konuya ilişkin yaptığı açıklamasında “El Salvador, az önce dipten alım gerçekleştirdi. İndirimle elde edilen 100 ekstra coin.” ifadelerine yer verdi.

  El Salvador’un BTC Planları

  Son satın alma işlemi ile birlikte El Salvador’un rezervlerindeki toplam Bitcoin sayısı da 1.220’ye ulaştı. El Salvador’un son satın alma işlemini gerçekleştirdiği dakikalarda bu Bitcoin miktarı 66 milyon dolara denk geliyordu. Ancak bilindiği üzere El Salvador’da Bitcoin planları, dipten satın almanın da oldukça ötesinde. Bukele yakın bir tarihte, Bitcoin şehri kuracaklarını, bu şehirde enerjinin volkandan sağlanacağını ve KDV dışında vergi olmayacağını açıklamıştı.

  El Salvador, BoE Başkanına Yanıt Vermiş Oldu

  El Salvador, son BTC satın alma işlemini piyasada görülen sert düşüşler sonrasında gerçekleştirdi. Ancak bu satın alma işleminden sadece 1 gün önce, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, El Salvador’u Bitcoin adımından dolayı eleştirmişti. Bitcoin hamlesinde ısrarcı olan El Salvador, bu satın alma işlemi ile bir bakıma BoE Başkanı Bailey’e de bir yanıt vermiş oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle