Kripto Para

Bu kez Meksika’dan kripto para uyarısı geldi!

  Meksika Merkez Bankası öncülüğünde harekete geçen maliye ve kamu kredileri bakanlığı ve bankacılık düzenleme kurumu, kripto para bildirisi yayımladı. Buna göre ülkedeki finansal kuruluşların kripto para işlemlerinin mercek altına alınacağı belirtildi…

  Meksika’nın önde gelen finans otoriteleri, kripto para sektörüne yönelik yeni bir adım attı. Meksika Merkez Bankası, maliye ve kamu kredileri bakanlığı ve bankacılık düzenleme kurumu bu konuda ortak bildiri yayımladı. Yayımlanan bildiride ülkedeki finansal kuruluşlara kripto paralar konusunda bazı uyarılar yapıldı.

  Meksika’nın en zengin üçüncü ismi Ricardo Pliego, geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) hakkında açıklamalar yapmıştı. Banco Azteco’nun ülkede BTC’yi kabul eden ilk banka olmak için çalışmalarına devam ettiğini söyleyen ünlü milyarderin açıklamaları dikkat çekti. Bunun üzerine Meksika’nın önde gelen finans otoriterleri yeni bir bildiri yayımladı.

  Meksika’da Kripto Para Kuralları

  Bildiriye göre finansal kuruluşların Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto paralar ile bağlantılı hizmetler sunma yetkisinin olmadığı açıklandı. Ayrıca bu kuralın aksi yönünde hareket eden ülkedeki finans kuruluşlarına yönelik yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. 

  Bildiride, genellikle itibari para birimlerine sabitlenen stablecoinler için de ayrı bir parantez açıldı. Meksika’da kamudan stablecoin aracılığıyla mevduat almaya henüz izin verilmediği belirtildi. Gerekli yetkileri bulunmadığı halde bu alanda hizmet veren finansal kuruluşların da yaptırımlarla karşılaşacağı belirtildi. 

  Meksikalı Yetkililer Kripto Paralara Mesafeli

  Latin Amerika’nın en büyük kripto para borsası olan ve merkezi Meksika’da bulunan Bitso’nun CEO’su Sergio Vogel, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Dolar ile bağlantılı stablecoinlere Meksika’da olan talebin hızla arttığını belirten Vogel’in açıklamaları üzerine finansal otoriterlerden böyle bir yanıt geldi.

  Kripto para hakkında bir dizi kuralların yer aldığı bildiride, kripto paraların temelinde yatan teknolojinin potansiyel kullanım alanları için araştırma yaptıkları açıklandı. Meksika Maliye Bakanı Arturo Herrera, kripto paraların finans sistemi içinde kullanılmasının yasak olduğunu hatırlatmıştı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle