Kripto Para

El Salvador bir kez daha “dipten” BTC aldı!

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi ve Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi ilan edildiği El Salvador’da, Bitcoin satın alma adımları atılmaya devam ediyor. Daha önce piyasalarda görülen düşüşlerde “dipten alım” gerçekleştiren El Salvador, bir kez daha Bitcoin satın aldı.

  El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Mayıs ayında Kongre’ye Bitcoin (BTC) yasa tasarısını sundu. Bu tasarıyı Kongre’ye sunmadan önce kripto para piyasalarının nabzını yoklayan Bukele, kripto para topluluklarından da ciddi anlamda destek gördü. Kongre’ye sunulan tasarı oy çokluğuyla kabul edildi ve El Salvador’da Bitcoin, yasal para birimi ilan edildi. 7 Eylül tarihinde yürürlüğe giren yasa ile birlikte ülkede ABD doları ile birlikte Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanılabiliyor. Dünyada bir ilki gerçekleştiren El Salvador, BTC fiyatındaki düşüşlerde alım fırsatı yakalamaya devam ediyor.

  Nayib Bukele 21 Adet BTC Daha Alındığını Duyurdu

  Daha önce Bitcoin fiyatında geri çekilmeler gerçekleştiğinde satın alma işlemi gerçekleştiren El Salvador hükümeti, bir kez daha Bitcoin satın aldığını duyurdu. Başkan Bukele, daha önceki satın alma işlemlerinde olduğu gibi bir kez daha bu hamleyi Twitter üzerinden duyurdu. Nayib Bukele’nin Twitter üzerinden yaptığı duyuruya göre El Salvador hükümeti, 1 milyon dolar değerinde 21 adet daha Bitcoin satın aldı. El Salvador, 2001 yılından 7 Eylül 2021 tarihine kadar resmi para birimi olarak sadece ABD doları kullanıyordu.

  El Salvador Aksaklıklara Rağmen Vazgeçmiyor

  Bitcoin adımının atılması ile birlikte El Salvador’da halk aslında ikiye bölündü ve bu yasa tasarısına karşı çıkanlar da oldu. Öte yandan bu ayaklanmaların yanı sıra Dünya Bankası ve IMF gibi finansal kuruluşlar da El Salvador’a olumsuz tepkiler gösterdi. Ancak El Salvador BTC hamlesinden vazgeçmedi. Üstelik ülkedeki Bitcoin cüzdanı Chivo da bu süreçte bazı teknik sıkıntılarla karşılaştı ancak El Salvador, Bitcoin’de gelecek görmeye devam ediyor.

  El Salvador’da BTC Adımları Atılmaya Devam Ediyor

  El Salvador, 2022 yılında Blockstram şirketi ile ortaklaşa olarak Bitcoin destekli 1 milyar dolarlık tahvil ihraç edecek. Hatırlanacağı üzere IMF, Bitcoin hamlesinden dolayı El Salvador’un talep ettiği 1,3 milyar dolarlık krediyi reddetmişti. Birçok eleştirmen, El Salvador’un BTC destekli tahvil adımının bu ret yanıtından kaynaklandığını iddia etti. Söz konusu tahviller, El Salvador’un BTC şehrinin volkan enerjisi ile çalışan madencilik alanını finans etmekte kullanılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle