Kripto Para

Fed’i artık eski Ripple danışmanı denetleyebilir!

  ABD’de, en önemli düzenleyici kurumlardan biri olan denetimden sorumlu başkan yardımcılığı koltuğu Ekim 2021’den bu yana boş duruyordu. Başkan Joe Biden bu kritik görev için Ripple’ın eski danışmanı Michael Barr’ı önerdi. Bu öneri sonrası XRP fiyatı pozitif yönlü harekete geçti.

  ABD’nin en önemli düzenleyici kurumlarından biri olan denetimden sorumlu başkan yardımcılığı koltuğunda son olarak ABD Merkez Bankası (Fed) yöneticisi Randal Quarles oturmuştu. Quarles’ın ardından, Eylül 2021’den bu yana bu görev boştaydı. ABD Başkanı Joe Biden, Fed eski yöneticisi Sarah Bloom Raskin’in çekilmesinden sonra bu görev için Michael Barr’ı önerdi. Daha önce ABD’de birçok önemli görevde yer almış olan Barr, aynı zamanda bir dönem Ripple şirketi için danışmanlık görevini de yürütmüştü.

  Fed’i Kim Denetleyecek?

  Biden’ın önerdiği Barr, Biden tarafından Fed’in denetiminden sorumlu başkan yardımcısı olarak öneriliyor. Bir hukuk profesörü olan Barr, daha önce ABD eski başkanı Barack Obama döneminde yönetim yetkilisiydi ve 2008 mali krizinin atlatılmasında Barr önemli görevleri üstlenmişti. Biden’ın önerisi ile ismi yeniden gündeme gelen Barr’ın, Merkez Bankası’nı denetlemede ve liderliğinde göreve gelmesine pozitif bakılıyor. Diğer yandan bu gelişmeye en olumlu bakan taraflar arasında Ripple topluluğu da bulunuyor.

  Barr Ripple’a Danışmanlık Yapmıştı

  Michael Barr, Barack Obama döneminde Maliye Bakanlığı Mali Kurumlar Sorumlusu Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Öte yandan Barr, Michigan Üniversitesi’nde mali düzenleme dersleri de vermişti. 2015 – 2017 yılları arasında ise Barr, Ripple Labs için danışmanlık görevini yürütmüştü. Ayrıca Beyaz Saray’a göre Michael Barr, ABD politikasına hala katkısı olan Dodd-Frank Yasası’nın da en önemli oluşturucularından biriydi.

  Joe Biden’ın Açıklamaları ve Ripple’daki Hareketlilik

  ABD Başkanı Joe Biden, Michael Barr ile ilgili açıklamasında “Barr, siyasetin dört bir yanından güçlü bir desteğe sahip ve Senato’daki her iki partiden de onay aldı. Bu işin partizan bir iş olmadığını, ulusumuzun finansal kurumlarını düzenlemede ne kadar kritik bir role sahip bir iş olduğunun farkında” sözlerini dile getirdi.

  Bilindiği üzere Ripple, Aralık 2020’den bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davalık durumda. ABD’nin en kritik düzenleyici kurumunda eski bir Ripple danışmanının söz sahibi olma olasılığı, dava ile ilgili olarak Ripple topluluğunu umutlandırdı. Bununla birlikte XRP fiyatı da yukarı yönlü hareketlendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle