BTC yasa dışı faaliyetlerde mi kullanılıyor?

  ABD Merkez İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski direktörü Michael Morell, daha önce gündeme getirilmiş olan “Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanımı” konusuna yanıt verdi. Daha önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ECB Başkanı Christine Lagarde gibi isimler konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) popülaritesi ve değeri artış gösterdikçe, Bitcoin ile ilgili tartışmalar da sık sık gündeme geliyor. Bu kapsamda daha önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, henüz görevi için adayken açıklamalarda bulunmuştu. Yellen, açıklamalarında Bitcoin’in yoğun olarak kara para aklama, terörü finanse etme gibi alanlarda kullanıldığını savunmuştu.

  Janet Yellen’ın açıklamalarına paralel olarak, yakın dönemlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde da benzer açıklamalarını dile getirmişti. Lagarde açıklamalarında, ECB’nin dijital para çalışmalarına dikkat çekmiş ve Bitcoin’in daha çok yasadışı faaliyetlerde kullanıldığını öne sürmüştü.

  Morell, Finansal İnovasyona Değindi

  Yellen ve Lagarde gibi düşünen ve benzer açıklamalarda bulunan birçok ünlü isim de dönemsel olarak gündeme gelmişti. Şimdi ise ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski direktörü Michael Morell, tam da bu yöndeki açıklamalara karşı bir makale hazırladı. Morell, Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığına ilişkin açıklamalara yanıt verdi.

  Michael Morell, gündeme gelen Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanılması konusuna ilişkin olarak Forbes’a açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Morell, ayrıca ABD’nin finansal inovasyon adımlarına değindi. Morell, bu alanda ABD’nin adım atmaması durumunda, Çin’e karşı hız kaybedebileceğini dile getirdi.

  Morell’in Açıklamaları

  Morell, daha önce Bitcoin’in yasa dışı eylemlerde kullanıldığını iddia eden açıklamaları bir araya topladı. Morell bu açıklamaları “An Analysis of Bitcoin’s Use in Illicit Finance” başlığı altında bir makale olarak yayımladı. Morell’in makalesi Crypto Council For Innovation (CCFI) desteği ile yayımlandı.

  Morell, makalesinde Bitcoin’in yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığına yönelik yapılan genellemelerin “abartılı” olduğunu ifade etti. Yellen ve Lagarde’in açıklamalarını işaret eden Morell, şu ifadelere yer verdi:

  “Muhtemelen Bitcoin ekosisteminde, geleneksel bankacılık sistemine kıyasla daha az yasa dışı faaliyet gerçekleşti.”

  Morell, Blockchain teknolojisinin suçlarla mücadelede iyi bir araç olduğunu vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle