Kripto Para

Kripto paralar hakkında İngiltere Hazine Bakanlığı raporu

  Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı duyuruda kripto para düzenlemelerini gündemine aldı. Bakanlık bu raporunda kripto para idaresi için yeni bir rejim çağrısında bulundu…

  İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından başlatılan yenilik ve düzenleme süreci tüm hızıyla devam ediyor. Ron Kalifa liderliğindeki bağımsız bir rapor, Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı’nın İngiltere’nin fintech sektöründeki liderlik konumunu korumayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan yeni plan rapor halinde duyuruldu.

  Kripto para basınında da yer alan ve “İngiltere Fintech’in Kalifa İncelemesi” başlıklı rapor, kripto para ve dijital varlıkların ihracı, takası, uzlaşması ve ticareti için yenilikleri içeriyor. Ülkenin bu şekilde liderliğini sürdürmesi adına hayata geçirilmesi planlanan bu düzenlemeler, İngiltere’yi küresel bir merkez olma potansiyeline ulaştırabilir.

  Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı Açıklaması

  Kripto para sektörü tarafıdnan da yakından takip edilen açıklamalar, Birleşik Krallık’ın fintech firmaları için bir merkez olarak konumunu koruması ve sürdürmesine yönelik oldu. Kalifa, Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) teklifinin önerilerini geliştirmekte olduğunu vurgulayarak, yetkililerin “hızlı hareket etmesi” gerektiğini vurguladı.

  Ron Kalifa liderliğindeki bağımsız bir raporda Birleşik Krallık’ın, en azından MiCA kadar geniş bir hedefe sahip olmayı hedeflemesi gerektiği belirtilirken şunlar aktarıldı: “Birleşik Krallık, ancak aynı zamanda daha inovasyona dayalı ısmarlama bir rejim geliştirip geliştiremeyeceğini de düşünmelidir. Kripto varlıklar için ısmarlama bir rejim, kripto varlıklar ile ilgili faaliyetlerden kaynaklanan risklere göre uyarlanırken, mevcut düzenleyici çerçevenin ilkeleri ve ‘aynı risk, aynı düzenleme’ kavramı doğrultusunda işlevsel ve teknolojiden bağımsız bir yaklaşım benimsemelidir.”

  Birleşik Krallık Hazinesi’nden Yeni Düzenleme 

  Ocak ayında hükümetin kripto para birimleri ve stablecoinlere yönelik düzenleyici yaklaşımına ilişkin geri bildirim almak amacıyla harekete geçen hazine yeni planlarını gündeme taşıdı. Kripto para uzmanlarının da belirttiği üzere şu ana kadar İngiltere, kripto paralar konusunda temkinli bir yaklaşımı benimsedi. İngiltere’nin baş mali düzenleme kurumu türevlerin ve borsada işlem gören tahvillerin satışını yasaklayıp, yatırımcılar için uygun olmadığını düşündüğünü belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle