BTC FUD’unun arkasında Ripple var - Meltem Demirörs

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde sert düşüşler yaşanıyor. Bu düşüşlerin başlangıç aşamasında, Bitcoin madenciliğindeki enerji kullanımı açıklamaları etkisini göstermişti. Coinshares CSO’su Meltem Demirörs, Bitcoin enerji kullanımı FUD’unun arkasında Ripple’ın olduğunu iddia etti.

  Kripto para piyasalarında bir süredir sert düşüşler yaşanıyor. Piyasa yaklaşık 2 hafta içinde kırmızılara teslim oldu. Her ne kadar bu süreçte yukarı yönlü toparlanma hareketleri görülmüş olsa da genel tabloda neredeyse tüm kripto para birimleri zirve noktalarından çok aşağılarda işlem görüyor. Yaşanan bu sert düşüşleri tetikleyen kişinin ise Elon Musk olduğu düşünülüyor. Zira Musk, Bitcoin madenciliğinde kullanılan fosil yakıtların çevre kirliliğine yol açtığını, bu nedenle de CEO’su olduğu Tesla’nın araç satışlarında BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini açıkladı. Bu açıklamadan bu yana piyasanın gündeminde kripto paralar ve enerji kullanımı konusu yer alıyor.

  Demirörs’ün Ripple Düşünceleri

  Kripto para piyasalarında sıkça konuşulmaya başlanan enerji kullanımına ilişkin çarpıcı bir iddia, Coinshares CSO’su Meltem Demirörs’ten geldi. Demirörs’e göre BTC enerji kullanımı FUD’unun arkasında Ripple yer alıyor.

  Demirörs, BTC’nin aşırı elektrik kullanımına dayanan, şimdilerde BTC karşıtı bir anlatı olarak gündeme gelen gelişmelerin arkasında Ripple’ın olduğunu düşünüyor. Demirörs söz konusu fikrini, Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’in açıklamalarından sonra açıkladı. Silbert, BTC enerji kullanımı FUD’unu tek bir şirketin düzenlediğini iddia eden belirsiz bir açıklama yaptı.

  Ripple’ın Bitcoin’e Karşı Tutumu

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse her ne kadar kendisinin BTC yanlısı olduğunu söylese de Mart 2017’den bu yana XRP tanıtımlarında, Bitcoin’in enerji tüketimini ve işlem maliyetlerini hedef alan açıklamalarda bulunuyordu. Hatta Garlinghouse son CNN röportajında bir BTC işleminin 75 galon benzine eşdeğer olduğunu dile getirmişti. Ripple şirketi de SEC tarafından açılan davaya verdiği ilk yanıtta BTC’nin “muazzam karbon ayak izini” vurgulamıştı.

  Demirörs’e Göre Ripple “Bu Oyunu Oynamayı” Biliyor

  Meltem Demirörs, Ripple’ın parasının olduğunu ve piyasada “oyunun nasıl oynanması gerektiğini” bildiğini ifade etti. Ripple, geçtiğimiz yıl yaptığı lobi çalışmalarında 690 bin dolar harcayarak bu alanda piyasadaki tüm oyuncuları solladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle