Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 27 Nisan – 3 Mayıs 2022

  Küresel piyasalarda Fed’in faiz kararı öncesinde sert hareketler takip edilirken, kripto para piyasasında da inişli çıkışlı grafikler izleniyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan değişimler popüler altcoinleri doğrudan etkiliyor. Geride kalan haftada önde gelen altcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeler dikkatlerden kaçmadı.

  27 Nisan – 3 Mayıs 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli haberleri haftalık altcoin borsa özetimizde bulabilirsiniz. 

  27 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başında sert düzeltme yaşayan altcoin piyasasında toparlanma sinyalleri takip edildi. 27 Nisan Çarşamba gününde yatırımcıları heyecanlandıran fiyat hareketleri yaşanmasa da BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında yükseliş olması beğeni topladı. Öte yandan günün en fazla değer kazanan altcoini ise yüzde 2.76 artan SOL coin oldu. 

  İngiltere merkezli dev banka Standard Chartered analistleri, Avalanche (AVAX) ve Polkadot’un (DOT) listede bulunan kripto paralar olduğunu söyledi. Geçen aylarda kripto paralara artan talepten yararlanabilmek için kripto para aracılık hizmeti sunmayı planlayan bankanın bu açıklaması altcoin yatırımcılarında heyecan yarattı. 

  ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase, STEPN (GMT) coini listeleyeceğini duyurdu. STEPN ekosistemi içerisinde yer alan Green Satoshi Token (GST) de borsada listelenecek. Bu haberler GMT ve GST coin fiyatlarında hızlı bir yükseliş hareketinin başlamasına yol açtı. 

  28 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Yatırımcıların takip ettiği popüler analistler, altcoin piyasasında yükseliş trendinin devam etmesini beklerken göstergeler yine negatife döndü. 28 Nisan Perşembe gününde piyasa genelinde düşüş yaşanırken bazı altcoinlerde yükseliş hamleleri dikkat çekti. LUNA ve ADA coin fiyatları yatay seyrederken, XRP ve SOL coinlerde değer kaybı yaşandı. BNB coin ise yüzde 4’ten fazla yükselerek yatırımcılarını memnun etti. 

  Kozmetik sektörünün ünlü deodorant markalarından AXE “Dogecan: The Stick”, adında Dogecoin konulu yeni ürünü duyurdu. DOGE hayranlarının DOGE tokeni kullanarak deodorantlardan satın alabilmeleri için önceden kayıt yaptırmaları istendi. Bu haber DOGE topluluğu tarafından olumlu karşılandı. 

  Altcoin piyasasında Ethereum katili olarak bilinen Cardano (ADA), önemli bir güncelleme ile gündeme geldi. Dünyanın en büyük ve ünlü donanım cüzdanı üreticilerinden olan Ledger, Cardano (ADA) cüzdanı için 4.0.0 versiyonunu yayınladı. Bu haberler ADA coin fiyatındaki düşüşü durdurarak fiyatın konsolide olmasını sağladı. 

  29 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü belirsiz piyasa koşullarında iyi bir ralli yapan BNB coin 29 Nisan Cuma gününde yüzde 3.49 değer kaybederek dünkü kazançlarının önemli bir kısmını geri verdi. Popüler altcoinler arasında SOL, LUNA ve ADA coin fiyatlarında yüzde 4 civarında değer kaybı yaşanması yatırımcıları tedirgin etti. 

  Kripto paralarla ilgili çarpıcı haberler yapan International Business Times’ın (IBT) haberine göre kripto para yatırımcılarının en uzun süre tuttuğu kripto para Shiba Inu (SHIB) oldu. Coinbase borsasından alınan verilere göre SHIB’ın lider kripto para birimi Bitcoin’i bile geride bırakması dikkatlerden kaçmadı. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği IntoTheBlock raporuna göre, dünyanın en büyük meme tokeni Dogecoin’e (DOGE) kripto para balinalarından yine ilgi görmeye başladı. Balinaların DOGE’ye ilgisi toplulukta olumlu karşılandı ve büyük heyecan yarattı.

  30 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasının toparlanma yönünde hareket etmesi bekleniyordu. Aylık kapanışta pozitif sinyaller beklenirken 30 Nisan Cumartesi gününde yaşanan sert düzeltme altcoin yatırımcılarında panik satışlarına yol açtı. BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında yüzde 5 civarında değer kaybı yaşanırken, SOL coin ise yüzde 9.75’lik kaybıyla adeta çakıldı. Bu düzeltme altcoin yatırımcılarında panik satışlarını hızlandırdı. 

  Yerli yatırımcıların altcoin cüzdanlarında sık sık yer edinen ADA coin ile ilgili gelişmeler dikkat çekti. Ada coinin arkasındaki şirket olan IOG, bu yıl yeni bir EVM yan zincirini piyasaya süreceğini açıkladı. Bu sayede Cardano geliştiricileri yakında ERC-20 tokenleri oluşturabilecek.

  Ripple davasını yakından takip eden ünlü avukat ve eski savcı James K. Filan, XRP yatırımcılarını heyecanlandıran bir paylaşımda bulundu. Filan, XRP yatırımcıları için yaptığı açıklamada davaya bakan Yargıç Torres’in takvimde değişime gittiğine dikkat çekti. Bu açıklamalar toplulukta yeni bir tartışmayı alevlendirdi. 

  1 Mayıs Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni ayın ilk, haftanın son işlem gününde ise kripto para piyasasında toparlanma sinyalleri takip edildi. Popüler altcoinlerin hepsinde yukarı yönlü fiyat hareketleri izlendi. BNB, XRP ve SOL coin fiyatlarında yüzde 3 civarında artış yaşanması yatırımcılarda olumlu karşılandı. 

  Altcoin piyasasında belirsizlik sürerken Apecoin (APE) coin, tüm zamanların rekorunu kırarak yatırımcılarını coşturdu. APE coin fiyatının son dönemde olarak rekor üzerine rekor kırması altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Bored Ape Yacht Club (BAYC), şüphesiz dünyanın en büyük ve değerli NFT koleksiyonu olması bu yükselişi destekledi. 

  Bitcoin destekçisi olarak bilinen Roger Ver, son paylaşımında meme token Dogecoin’in Bitcoin’e üstün olduğunu söyledi. BTC topluluğunu şaşırtan Ver, Dogecoin’in Bitcoin’e göre “daha ucuz ve daha güvenilir” olduğunu ifade ettikten sonra sosyal medyada tepki gördü. 

  2 Mayıs Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda olduğu gibi altcoin piyasasında da FED faiz kararının baskısı hissedildi. Piyasa genelinde düşüş sinyalleri takip edilirken XRP coin fiyatında yüzde 1.21 oranında artış yaşanması yatırımcıları memnun etti. Günün en fazla değer kaybeden popüler altcoinlerden SOL ve LUNA coin fiyatlarında yüzde 2.47 oranında yükseliş takip edildi. 

  Kripto para piyasasındaki balina hareketlerini takip eden WhaleStats, son raporunda en büyük 2000 Ethereum balinalarının en fazla alım satım yaptığı altcoini açıkladı. Usta analistlere göre, uzun bir süredir en büyük 2000 balinanın en fazla alım satım yaptığı altcoin unvanı ApeCoin’den Chiliz (CHZ) coine geçti. 

  En büyük kripto para borsası Binance, yeni bir altcoin duyurusu ile gündeme geldi. Nexo projesinin yerel kripto para birimi NEXO altcoini, Binance’te listelenmesinin ardından bir ralli yaşadı. NEXO coin fiyatındaki hızlı yükseliş yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. 

  3 Mayıs Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası genelinde belirsizlikler sürerken 3 Mayıs Salı gününde düşüş yönlü hareketler takip edildi. Basına yansıyan haberlerin etkisiyle BNB, XRP, SOL, LUNA ve ADA coin fiyatlarında ortalama yüzde 2 civarında geri çekilmeler yaşandı. Uzmanların altcoinlerde son dönemde yaşanan düşüşlerin yavaş yavaş sonuna gelindiği konusunda paylaşımlar yapması dikkat çekti. 

  ABD merkezli popüler kripto para alım satım platformu Crypto.com Cronos (CRO) kartlarına ve staking ödüllerine yapılan değişikliklerle gündeme geldi. Bu duyurunun ardından altcoin topluluğu değişiklikleri tepkiyle karşılayınca CRO coin fiyatı kısa sürede yüzde 15’e yakın değer kaybetti.

  Altcoin dünyasında bir süredir beklenen dalgalı faiz oranı Terra’nın (LUNA) stablecoin staking platformu Anchor’da resmen başladı. Basındaki haberlere göre platformda faiz oranı yüzde 19.5’ten yüzde 18’e indi ve rezervler ise 209 milyon dolar seviyesine eulaştı. Bu hamlelerden sonra LUNA coin fiyatındaki düşüş trendinde bir değişiklik görülmedi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle