Kalemder

Dogecoin fiyatındaki yükselişin ardındaki sebepler neler?

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Dogecoin (DOGE), bir günde %40’ın üzerinde bir artış gösterdi. DOGE fiyatındaki bu artışın arkasındaki sebepler de kripto para yatırımcılarının dikkatini çekti…

  Türkiye’de de en çok konuşulan konular arasında yer alan ve Twitter gündemine oturan Dogecoin (DOGE) fiyatı yükselmeye devam ediyor. Son 24 saat içinde gösterdiği %45 oranındaki pozitif performansla dikkat çeken kripto para gündeme oturdu. 2013 yılında ağ hayatına başlayan DOGE fiyatı bu yükseliş ivmesiyle birlikte 0.013 dolara çıktı.

  DOGE piyasa değeri 1.4 milyar doları aşarken, kripto paranın günlük ticaret hacmi 1.3 milyar dolara ulaştı. Pozitif ivme ile adından sıkça bahsettiren DOGE, 28 Ocak 2021 günü Twitter’da Türkiye’nin gündemine oturdu. Kripto paranın tüm zamanların en yüksek fiyatı, 2018 yılında 0.017 dolar ile kırılmıştı. Altcoin yatırımcıları şimdi de bu rekorun kırılıp kırılamayacağını merak etmeye başladı.

  DOGE Fiyatında Yükseliş Sürüyor

  DOGE fiyatındaki artışın arkasındaki faktörler merak edildi. Kripto para uzmanları DOGE fiyatındaki bu artışın arkasında DeFi gelişmesinin olabileceğini öne sürüyor. DOGE’nin tokenize edilmiş verdiyonu olan renDOGE, merkeziyetsiz finans kullanıcıları için Ethereum ağında işlem görmeye başlıyor.

  DeFi projelerinin yatırımcıları OpenDAO desteğiyle tuttukları Dogecoin’leri kullanarak dolar destekli bir sabitcoin (stablecoin) olan DOGEO’yu alabilirler. Ren yöneticileri son işlemlerin yapılmasının ardından DeFi kullanıcılarının DOGE yatırımlarını renDOGE’lerini teminat olarak kullanarak sabitcoine çevirebileceklerini duyurdu. Kendi başına uygulanabilir bir finansal araç haline gelen DOGE fiyatı da bu gelişmeyle birlikte ciddi bir yükseliş ivmesi yakaladı.

  Reddit Platformundan Destek Görüyor

  DOGE fiyatının hızla yükselmesinin arkasındaki bir sebep de Reddit sosyal medya platformunu kullanan altcoin yatırımcıları olarak gösteriliyor. Reddit’teki SatoshiStreetBets topluluğu, Dogecoin için GameStop‘takine (GME) benzer bir tavır sergiliyor. Kripto para piyasasında pump olarak adlandırılabilecek bu hareket, insanların DOGE için desteğe çağrılmasıyla başladı.

  Reddit sosyal medya platformu üzerinden daha önce de bir benzeri pump çağırısı GameStop hisselerinde yaşanmıştı. Toplamda 450 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Reddit, kripto paraların fiyatlarını da yükseltecek etki gösterebiliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle