Kripto Para

Ripple, SEC davasından bir kez daha zaferle çıktı

  Aralık 2020’den bu yana devam eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada mahkeme bir kez daha Ripple lehine karar verdi. Davanın hakimi Sarah Netburn, SEC’nin 4 talebinden 3’ünü reddetti. Karar sonrası Avukat Jesse Hynes dava sonrası Ripple satışlarının yasal olacağını dile getirdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple’ın kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC, Ripple’ın yapmış olduğu XRP satışlarının yasadışı olduğunu, çünkü XRP’nin menkul kıymet olduğunu öne sürdü. Ripple, bu davaya itiraz etti ve dava o tarihten bu yana devam ediyor. Mahkemeden çıkan kararlarda Ripple lehine verilen kararların daha fazla olduğu görülüyordu ve bu kararla şimdi bir yenisi daha eklendi.

  SEC Neler Talep Etti, Mahkeme Neleri Reddetti?

  Devam etmekte olan davada davanın hakimi Sarah Netburn, SEC’nin 4 talebinin 3’ünü reddetti. SEC’nin talepleri şöyleydi:

  • Ek ifade talebi,
  • Daha fazla kayıt ve belgeye erişim talebi,
  • Ripple’ın dava sonrası işlemlerinin yasadışı olduğu iddiaları,
  • Lobicilik faaliyetlerini içeren talepler.

  Davanın hakimi Sarah Netburn, SEC’nin bu taleplerinden yalnızca ek ifade talebini kabul etti. Böylece davada mahkeme bir kez daha Ripple lehine karar vermiş oldu.

  Avukat Jesse Hynes’in Açıklamaları

  Devam etmekte olan davaya ilişkin bazı uzman isimler görüşlerini belirtiyor. Birçok isim, Ripple’ın davayı kaybetmesi durumunda bile çok fazla kayba uğramayacağını düşünüyor. Davanın yakın takipçilerinden Avukat Jesse Hynes davaya ilişkin şu ifadelere yer verdi:

  “Davanın sonucu ile birlikte Ripple satışlarının yasal olduğunu göreceğiz. Bu da kripto para borsalarının XRP geleceği için olumlu etki yatıp tekrar listelemesini sağlayabilir. Böyle bir durumda Ripple, normal çalışmalarına devam edebilecek ve her şey normale dönecek.”

  SEC-Ripple Davası Kimler İçin Neden Önemli?

  SEC ile Ripple arasında devam eden dava aslında sadece iki tarafı ilgilendirmiyor. ABD’nin finansal regülatörü karşısında Ripple’ın davayı kazanması, diğer kripto para şirketlerinin de önünü açabilir. Öte yandan davayı SEC’nin kazanması durumunda söz konusu şirketlerin yasal işlemler ve düzenlemeler ile hedefe gelmesi söz konusu olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle