Kripto Para

Binance Rusya’da da bir kapı açmak istiyor!

  Elde edilen son bilgilere göre işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, faaliyetlerini Rusya’ya taşımaya hazırlanıyor. Rusya, son dönemlerde kripto para piyasalarında en yakından takip edilen ülkeler arasında yer alıyor.

  Bilindiği gibi Binance, geçtiğimiz yıl yaz aylarından itibaren, kripto para piyasalarında görülen devasa büyümelerle birlikte birçok ülkede düzenleyiciler ile karşı karşıya kalmıştı. Birleşik Krallık, Japonya, Kanada, Singapur gibi birçok ülkede regülatörlerin yaptırım ve uyarılarıyla karşılaşan ve lisans alma konusunda değişim adımları atmaya başlayan Binance, şimdilerde faaliyetlerini Rusya sınırlarına da taşımaya hazırlanıyor. Rusya, son dönemlerde kripto paraların yasaklanıp yasaklanmayacağı, bu alana getirilmesi planlanan düzenleme çalışmalarıyla gündeme geliyordu.

  Binance Rotayı Rusya’ya Çevirmek İstiyor

  Dünyanın önde gelen haber ajanslarından biri olan Reuters’ın haberine göre Binance, faaliyetlerini Rusya ve Rusya’nın komşu ülkelerine getirmeyi planlıyor. Binance Doğu Avrupa Direktörü Gleb Kostarev yaptığı açıklamalarda, Binance’ın “düzenlemelerin izin verdiği” her yerde lisans almayı amaçladığını dile getirdi. Habere göre ayrıca Kostarev’in açıklamalarına göre Binance’ın faaliyetleri, bölgedeki diğer komşu ülkelere de taşınabilir.

  Gleb Kostarev’in Açıklamaları

  Reuters haberine göre Gleb Kostarev, söz konusu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

  Ukrayna, Kazakistan ve Özbekistan’da kripto para birimlerine daha sadıklar ve kısıtlama yerine liberalleşme yönünde adımlar atıyorlar.

  Söz konusu açıklamalarında Kostarev, bölgedeki yerel yatırımcıların, yıllık bazda 5 milyar dolarlık kripto para işlem hacmi oluşturduğunu da ifade etti. Ancak bir diğer yandan, son günlerde Rusya ile Ukrayna arasında bir gerilimin tırmandığı da biliniyor. Son açıklamalarda bu gerilimin dineceği sinyalleri veriliyor olsa da Binance’ın, olası adımlarında Ukrayna’yı gözden çıkarma ihtimali de bulunuyor.

  Rusya’da Atılan Kripto Para Adımları

  Binance’ın adımını atmak istediği Rusya, son dönemlerde kripto varlıkların düzenlenmesine ilişkin başlattığı çalışmalarla gündeme geliyor. Geçtiğimiz hafta Rusya Merkez Bankası, kripto varlıkları ve madencilik işlemlerini yasaklama önerisinde bulunmuştu. Ancak Rusya Maliye Bakanlığı’ndan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, yasaklayıcı politikalara karşı bir duruş gelmişti. Gelen açıklamalarda, kripto varlıkların yasaklanmasının gerekmediği belirtildi ve Rusya’da kripto yasakları rafa kalktı. Ayrıca iddialara göre Rusya’da resmi kurumlar, kripto varlıkların düzenlenmesine artık anlaşma da sağladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle