Kripto Para

Coinbase CEO'su: SEC borsada BTC dışında kripto para istemiyor

  ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Armstrong dikkat çeken açıklamalar yaptı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından sıkıştırılan borsanın patronu aralarında geçen konuşmaları ilk kez duyurdu. Armstrong, SEC’in borsadaki tüm altcoinleri kaldırma talebinde bulunduğunu söyledi.

  ABD’de kripto para sektörünü yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde kripto paralara karşı baskılayıcı bir tutum sergileyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto para yatırımcılarının tepkisini çekmişti. SEC ile ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase arasında yaşanan gerilimin detayları ortaya çıktı.

  BTC Dışında Tüm Kriptoları Kaldırın Dediler

  Financial Times’a açıklamalar yapan Coinbase patronu, SEC ile aralarında geçen diyaloğu anlattı. SEC’in borsaya gelip “Bitcoin dışında kalan her varlık yatırım sözleşmesidir” dediklerini söyleyen Armstrong “Biz de onlara, bu sonuca ne şekilde vardıklarını sorduk, onlar ise ‘Size açıklama yapmak zorunda değiliz’ dediler. Ne olursa olsun Bitcoin dışında kalan her kripto paranın Coinbase’den kaldırılması gerektiğini belirttiler” ifadelerini kollandı.

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası konumunda olan Coinbase, dev borsa Binance’den sonra piyasada önemli bir işlem hacmine sahip. Haziran ayı başında SEC hem Binance hem de Coinbase hakkında çeşitli davalar açıp kripto para piyasasını baskı altına almaya çalışmıştı.

  Coinbase ve Binance Baskı Altında

  Coinbase borsasının kayıt dışı yatırım sözleşmesi sattığı gerekçesiyle borsaya Wells Notice uyarısı gönderilmiş ardından da dava açıldığı duyurulmuştu. SEC’in peş peşe açtığı davalar sonrası Coinbase cephesinden savunma gecikmedi. Coinbase baş hukuk müşaviri Paul Grewal, kurumun bu müdahaleleriyle yasal sınırlarının dışına çıktığını vurguluyor.

  Son dönemde Coinbase gibi dünyanın bir başka büyük borsası Binance de SEC’in davalarıyla mücadelede ediyor. Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği dava süreciyle ilgili henüz net bir gelişme yaşanmadı. Yatırımcıların büyük bir çoğunluğu dev borsaların SEC tarafından açılan davalarda galip gelmesiyle birlikte kripto para piyasasının hareketleneceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle