Yapay zeka ChatGPT 2024 Nisan sonrası BTC fiyatını tahmin etti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) yarılanma olayı (halving) için geri sayım devam ediyor. Bitcoin blok ödül yarılanmasının 2024 yılı Nisan ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu olaya 9 aydan kısa bir süre kalmışken yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’den yarılanma sonrası BTC fiyat tahmini geldi.

  Bitcoin halving olayı kripto para yatırımcılarının odağında yer almaya devam ediyor. Tahmini olarak 21 Nisan 2024 tarihinde 840 bininci blokta gerçekleşmesi beklenen halving için geri sayım başladı. Bu yarılanma olayıyla birlikte Bitcoin madencileri için mevcut ödül olan 6.25 BTC yarılanarak 3.125 BTC’ye düşecek.

  Bitcoin blok ödülü yarılanması, BTC arzının enflasyon oranını yarı yarıya indirmiş olacak. Bitcoin arz oranı, mevcut 21 milyon token sınırını aşmamak adına her 4 yılda 1 yarılanma sürecine giriyor. BTC halving döngüleri 2016 ve 2020 yıllarında genellikle BTC fiyatında büyük yükseliş hareketlerinin hemen öncesinde yaşandı.

  BTC Fiyatında Rekor Yükseliş Beklentisi

  Her dört yılda bir BTC fiyatında halving öncesi yükseliş beklentisi oluştuğu için kripto para yatırımcılarının gözü Nisan 2024 tarihine çevrildi. Matrixport ve İngiliz merkezli küresel banka Standart Chartered, yakın bir zamanda BTC fiyatında yarılanma etkisiyle birlikte 100 bin dolar seviyesinin aşılacağını öngördü.

  Bunun yanı sıra Morgan Creek Capital ise Bitcoin’de beklenen 2028 yılından sonraki yarılanma olayına kadar BTC fiyatının 300 bin dolara kadar çıkabileceğini belirtti. Finans dünyasında beklentiler bu şekildeyken son dönemin en popüler yapay zeka sohbet robotu ChatGPT de BTC fiyat tahmininde bulundu.

  ChatGPT Halving Sonrası BTC Fiyat Tahmini

  ChatGPT geçmiş yıllardaki BTC yarılanma olaylarının fiyatın yükselmesine neden olduğuna dikkat çekerek bu modelin devam edebileceğini söylüyor: “Son iki yarılanma olayının ardından, 2016 ve 2020'de, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması yaklaşık bir yıl sürdü. Eğer bu model devam ederse, 2024 yarılanma sonrası Bitcoin fiyatında önemli bir artış bekleyebiliriz.”

  Halving olayı sonrasında fiyatın mevcut seviyelere göre 2 veya 3 katına kadar çıkabileceğini söyleyen ChatGPT “Bu, Bitcoin'in fiyatını yarılanma öncesine göre iki veya üç katına çıkarabilir... Bu durum, Bitcoin'in fiyatını 60 bin ila 90 bin dolar aralığına getirebilir.” yorumunda bulundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle