Kripto Para

Coinbase hedefte! Fidyenin suçlaması yapıldı

  ABD’de Colonial Pipeline’a yapılan siber saldırı sonucu hackerlar şirketten 75 Bitcoin’i (BTC) fidye olarak istedi. Ardından FBI bu fidyenin büyük kısmını kurtardı. Yaşanan gelişmeler sonrası Coinbase’in ABD güvenlik güçlerine bu işlemde yardımcı olduğu iddiaları ortaya atıldı. Ancak Twitter üzerinden açıklama yapan Coinbase CSO’su Philip Martin, bu iddiaları yalanladı.

  Geçtiğimiz ay ABD’nin en büyük petrol boru hattı işletmecilerinden biri olan Colonial Pipeline, siber saldırıya uğradı. Saldırı sonucu ülkenin Doğu Yakası gaz sıkıntısı yaşadı ve bazı hatlar durma noktasına geldi. Saldırganlar, şirketten fidye olarak 75 Bitcoin (BTC) talep etti ve şirket bu fidyeyi ödedi. Ardından FBI, ödenen fidyeden 63,7 Bitcoin’in kurtarıldığını açıkladı. Ancak FBI bu işlemi nasıl yaptığını tam olarak açıklamadı. Bunun üzerine ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’in, bu işlemlerde ABD güvenlik güçlerine yardım ettiği iddia edildi.

  Philip Martin’in Açıklamaları

  Kripto para topluluklarında ve sosyal medyada bu iddia yayılınca, Coinbase CSO’su Philip Martin de Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Mahkeme kayıtlarında siber saldırganlara ödenen Bitcoin’lerin bulunduğu cüzdanlar için arama belgelerinin bulunduğu görülmüştü. Martin yayılan yardım iddialarının ardından, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Coinbase hiçbir aram belgesinin muhatabı olmadı ve hiçbir zaman hiçbir fidyenin de ulaştırılmasında aracılık etmedi. Çalınan miktarın bir Coinbase cüzdanından/hesabından geçtiğine ilişkin olarak da elimizde herhangi bir kanıt yok.”

  Coinbase CSO’su BitQuery Grafiklerini Hedef Aldı

  Coinbase bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissetti çünkü sosyal medyada yayılan çeşitli Blockchain veri grafikleri, fidyenin Coinbase server’larından geçtiğine ilişkin yorumları ortaya çıkarmıştı. Haliyle Coinbase kullanıcıları da bu gelişmeye tepki göstermişti. Philip Martin, özellikle de BitQuery grafiklerini hedef aldı ve belgedeki referansların Coinbase ile ilgisi olmadığının altını çizdi.

  Öte yandan Philip Martin, FBI’ın sadece bir özel anahtar peşinde olduğunu, Coinbase’in ise sıcak cüzdan havuzlarını kullandığını hatırlattı. Martin, bu nedenle de Coinbase’in FBI’ın aradığı özel anahtarı veremeyeceğini ifade etti. Sosyal medyada bu iddiaların tepkiyle karşılaşmasının arkasında, işlemlerin anonim olma özelliğinin ihlal edilmiş olabileceği ihtimali bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle