Kripto Para

Biden ve Putin görüşmesinde gündem siber saldırılar

  ABD Başkanı Joe Biden, 16 Haziran günü Cenevre’deki zirvenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Görüşmenin gündeminde siber güvenlik sorunu vardı. Biden görüşme sonrasında, fidye saldırılarını değerlendirme konusunda ilerleme kaydettiklerini ifade etti.

  Geçtiğimiz ay ABD’nin en büyük petrol boru hattı işletmecilerinden biri olan Colonial Pipeline bir siber saldırıya uğradı. Saldırganlar, fidye yazılımı ile şirketin sistemini kilitledi ve şirketten 75 Bitcoin (BTC) talep etti. Siber saldırganlara bu fidye ödendi ancak sonrasında geçtiğimiz hafta ABD Adalet Bakanlığı’nın adımları ile FBI, bu fidyenin 63,7’sini kurtardı. İşlem sonrasında bu saldırı, Rusya ile ilişkilendirildi. G-7 zirvesi öncesi gerçekleşen operasyon, Joe Biden’ın siber saldırıları G-7 zirvesinde gündeme taşımasına zemin oluşturdu.

  Görüşme Sonrası Joe Biden’ın Açıklamaları

  Çarşamba günü Cenevre’de gerçekleştirilen zirvenin ardından Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Bu görüşmenin ana gündeminde siber güvenlik sorunları yer aldı. Biden, görüşmede bu saldırıların “sınır tanımaksızın”, ister ABD ister Rusya olsun, artık sınırı aştığını açıkça ifade etti. Joe Biden, Putin ile görüşmesinin olumlu geçtiğini dile getirdi. Ancak Biden öte yandan Putin’e “ABD, kendi çıkarlarına ya da müttefiklerinin hayati çıkarlarına zarar verecek eylemlere karşılık verecektir.” dediğini de ifade etti.

  İki Lider De Kripto Para Adı Vermedi

  Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Joe Biden, şu ifadelere yer verdi:

  “Sorumlu ülkeler, kendi bölgelerinde fidye saldırısı düzenleyen suçlulara karşı önlem almalıdır. Her ikimiz de ülkemizdeki uzmanları, neyin sınır dışı olduğu anlayışı üzerinde çalışmaları ve diğer ülkelerden orta çıkan özel vakaları takip etmeleri için görevlendirme konusunda anlaştık.”

  Görüşme sonrasında ne Biden ne de Putin herhangi bir kripto paradan bahsetmedi. Ancak iki lider de Colonial Pipeline saldırısı sonrasında ödenen 4,4 milyon dolarlık fidyeye değindi. Bu fidye Bitcoin ile ödenmişti.

  ABD Fidyelerin İzini Nasıl Sürdü?

  Bu saldırı sonrası FBI’ın verilen fidyenin büyük kısmını nasıl geri kurtardığı gizemini koruyor. CIA eski siber tehdit analisti Rosa Smothers konuya ilişkin olarak Cointelgraph’a konuştu. Smothers, ABD’nin siber saldırılarda kripto hesabı ya da fiziksel sunucu izleyip, bunların izlerini sürmek gibi birçok yönteminin olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle