BTC anonim değil, peki neden?

  Özellikle son dönemlerde Bitcoin (BTC), fidye yazılım saldırıları gibi siber saldırılar ile anılır oldu. Son olarak ABD’de Colonial Pipeline şirketine yapılan saldırı ile bu konu daha çok gündemde yer almaya başladı. Ancak Filecoin Vakfı Başkanı’na göre BTC siber suçlar için ideal bir varlık değil.

  Geçtiğimiz ayın başlarında, ABD’nin en büyük petrol boru hattı işletmelerinden biri olan Colonial Pipeline, bir fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Bu siber saldırı türünde, hackerlar ancak istedikleri fidye alındığında kilitlenen sistemin açılmasına müsaade eden bir yazılım tekniği ile siber saldırı gerçekleştiriyor. Bu saldırı sonucunda Colonial Pipeline, saldırganlara 75 Bitcoin’lik (BTC) fidyeyi ödedi. Daha sonra ABD Adalet Bakanlığı, FBI’ın bu fidyenin 63,7’sini geri aldığını açıkladı.

  Belcher’e Göre Bitcoin Anonim Değil, Peki Nasıl?

  FBI’ın fidyenin büyük kısmını geri alması, kripto para topluluklarında ve birçok yatırımcıda şaşkınlık uyandırdı. Zira bu tür bir teknolojide giden Bitcoin’lere ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu düşünülüyor. Ancak popüler Blockchain destekçilerinden, Filecoin Vakfı Başkanı Martha Belcher, hala birçok kişinin Bitcoin’in “anonim olmadığını” anlamadığını düşünüyor. Konuya ilişkin olarak Martha Belcher’in ifadeleri şöyle:

  “Sonsuza kadar bir deftere kalıcı olarak kaydedilmiş olan bir anahtarınız var. Bunu herkes görebilir. Yetkililer de bunu görebilir. Hatta bazı açılardan kolluk kuvvetleri için son derece kolay bir yol.”

  Martha Belcher’den Sivil Özgürlükler ve Mahremiyet Vurgusu

  Martha Belcher, hükümetler tarafından takip edilebilir bir varlık yerine, finans sistemleri için gerçekten merkezsiz bir varlığa sahip olmanın gerekli olduğunu ifade ediyor. Martha’ya göre finans sistemlerinde sivil özgürlükler ve mahremiyet ancak bu şekilde mümkün olabilir. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Belcher’in ifadeleri şöyle:

  Hong Kong protestolarında gördüğüm bu fotoğrafı düşünmek hoşuma gidiyor. Metro duraklarında bu kadar uzun kuyrukların olduğu fotoğraflar var. Çünkü protestocular, elektronik alışverişler yerine kendilerini protesto alanı ile bağdaştırmayacak olan nakit para ile tren bileti almak istediler.

  Protestocuların bu tutumu, nakitsiz bir toplumun bir gözetim toplumu olduğunu ve anonim işlemlere olanak tanıyan belirli teknolojileri vurguluyor.”

  Konuya ilişkin olarak Belcher ayrıca merkez bankası dijital paralarının (CBDC) da sivil özgürlükleri ve mahremiyeti tehdit edeceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle