Coinbase Custody Nedir, Nasıl Çalışır?

  Farklı işleyiş modeli, sunduğu güvenilir depolama ve değişim hizmetleri ve staking için geliştirilen özel çözümü gibi yenilikçi teknolojileri ile dikkat çeken Coinbase Custody projesi kripto endüstrisince yakından izleniyor. Projenin detayları, çalışma sistemi ve geliştiricileri hakkında bilgilere ulaşmak isteyen okurlarımız için yazımızda Coinbase Study nedir, nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularına yanıt verildi.

  Coinbase Custody Nedir?

  Coinbase Custody, Amerikalı kripto para birimi değişim platformu olarak faaliyetini sürdüren Coinbase Global Inc.’ten bağımsız olarak Jason Park, Jeff Wentworth, Yong Su Jung ve Young Jung Kim gibi isimler tarafından geliştirilmiş Xtock ticari kuruluşunun yerel belirtecidir. Müşterilerin yararı gözetilerek tüm dijital varlıkların güvenle muhafaza edilmesi için kullanılır. Kendisini dünyanın en güvenilen soğuk depolama çözümü olarak tanımlayan Coinbase Custody, New York Eyaleti Bankacılık Yasası uyarınca faaliyetlerini sürdüren bir yediemindir.

  Coinbase Custody Projesinin Amacı Nedir?

  CoinBase Custody projesi ile geliştiriciler; kişi, kurum ve kuruluşlar için tüm dijital varlıklar, dolar ve diğer döviz türleri için kolay ve güvenilir bir transfer çözümü sunmayı hedefledi. Bu hedef doğrultusunda geliştiriciler, dijital varlıklar için kapsamlı ve kurumsal düzeyde varlık muhafaza etme ve dijital varlıkları yönetme olanağı tanıyan soğuk cüzdan depolama hizmeti verir. Coinbase Custody, depolama, sigorta, finans ve güvenlik konularında mevcut teknolojisi ile yenilikçi çözümler sunan kripto para projesidir.

  Coinbase Custody Nasıl Çalışır?

  Xtock Foundation, saklama hizmetlerinin kullanılması adına işlem ödeme aracı olarak CUST belirtecini kullanmaktadır. Birey ve kurumlar için ayrı ayrı çözüm sunan projede kullanıcılar; saklama, havale ve değişim gibi işlemlerin maliyetini ödemekle yükümlüdür ve ödemelerde CUST Token kullanılır. Security Token Offerings (STO) ve Security Exchange güvencesi ile işlemlerin güvenli bir şekilde sürdürüldüğü Coinbase Custody’nin çalışma sistemi şu şekilde özetlenebilir:

  1. Xtock tarafından kullanıcılara, saklama hizmetlerinin kullanılması adına CUST belirteci verir.
  2. Kullanıcılar, edindikleri CUST belirtecini işletme hesabı kurma, saklama, havale ve değişim gibi işlemlere yönelik maliyetlerin ödenmesi amacı ile kullanır.
  3. Saklama hizmeti tarafından sağlanan STO veya kripto değişimi, CUST kullanımından kaynaklanan işlem maliyetini öder ve komisyon payı alır.
  4. Velayet komisyonlarını geri almak isteyen kullanıcılar, CUST Token’e bahis koyar ve saklama hizmetlerinden elde edilen karın bir kısmını geri alabilir.
  5. Belirteç, yasadışı işlemin önlenmesi için önceden bilgi sağlar ve beyaz liste aracılığı ile sadece doğrulanan yatırımcılarla işlem görür.

  Coinbase Custody Geleceği Nasıl?

  Coinbase Custody, ardında küresel ölçekte devlerin yer aldığı ve 20 milyar dolarlık kripto varlığa saklama hizmeti sunmuş güvenilir ve rakipsiz bir emanetçi platformudur. Klasik bir kripto para birimi çıkarmanın yanında sadece ekosisteminin ihtiyaçlarını karşılamak adına CUST belirteci kullanan topluluk, güvenlik ve işleyiş yönündeki işlemlerin düzenlemesi adına kripto para ekonomisinin gücünden yararlanır.

  Topluluk, halihazırda küresel bir dev olarak kabul edilir. Soğuk depolamada sürekli denetlenen yüksek güvenlikli çözümler sunan Coinbase Custody, bununla yetinmez ve küresel büyüklükteki sigorta şirketlerinden temin edilen poliçeler ile müşterilerin kripto varlıklarını teminat altına alır. Soğuk depolamanın bir adım ötesinde hizmet sunan ve aynı zamanda değişim gibi ek kullanım özellikleri ile öne çıkan yediemin protokolünün giderek kurumsal yatırımcılar önderliğinde büyümesi beklenmektedir.

  Coinbase Custody Projesinin Benzersiz Özellikleri Nelerdir?

  Coinbase Custody, yasallığını New York Eyaleti Bankacılık Yasası’ndan alan bir yediemin platformu olarak türünün tek örneğidir. Aynı anda güvenilir soğuk depolama çözümleri ile kripto varlık değişimi fırsatı sunulan projede, staking ve yönetişim konularında da özgün çözümler geliştirerek farklılaşmayı başarmıştır. Coinbase Custody ile ne vaat edildiğinin anlaşılması için katkı sunacak farklılıklar aşağıda paylaşılmıştır:

  • Proje sadece bireylere değil, kurumlara yönelik kripto varlık muhafazası çözümleri sunar.
  • Coinbase Custody yetkisini New York Eyaleti Bankacılık Yasası’ndan alan bir emanetçidir.
  • SOC 1 Tip II ve SOC 2 Tip II ismi ile anılan ve sistemin güvenliğini sağlamakla görevli teknolojiler, düzenli periyotlar ile harici firmalar tarafından denetimden geçmektedir.
  • Güvenli çevrimdışı depolama ile saklanan varlıklar aracılığı ile staking’e imkan tanınır ve bu teknolojiye sahip ilk emanet hizmeti Coinbase Custody tarafından sunulmaktadır.
  • Varlıklarını çevrimdışı cüzdan depolayan kullanıcılar, protokolde alınacak önlemlere ilişkin düzenlenen oylamalara katılabilir ve yönetişim faaliyetlerinde karar mekanizmasında rol alabilir.
  • Projenin yerel token’i olan CUST belirteci, ekosistem dışında herhangi bir ödeme ya da farklı bir hizmet için kullanılmamaktadır.

  Coinbase Custody Güvenilir mi?

  Coinbase Custody, geliştiricileri tarafından en güvenli soğuk depolama uygulaması iddiası ile geliştirildi ve kullanıma sunuldu. CUST belirteci yardımı ile Security Token Offerings (STO) ve Security Exchange işlevlerinin kullanıldığı yediemin platformunda, işlem ve varlık güvenliğinde hisse ispatı konsensüsünden yararlanılır. Kullanıcılar, varlıklarını çevrimdışı saklarken bile protokolün daha güvenilir hale getirilmesi için yapılan oylamalarda karar mercilerinde görev alabilmektedirler.

  OTP ve KYC kimlik doğrulaması dışında platform, e-posta doğrulaması ile güvenlik sağlar. Ayrıca şirketin yayımladığı sık sorulan sorularda 7 yıllık faaliyet süresince perakende müşterilere toplam 20 milyar dolarlık kripto varlık gözetimi desteği verildiği ve tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleştiği bilgisi paylaşılmışr.tı

  Coinbase Custody Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  Coinbase Custody, benzersiz yanları ve güçlü özellikleri ile alanının tek ve lider yediemin platformu olmayı başardı. Sistemin likidite ihtiyaçlarının sağlanması ve güvenlik gereksinimlerin karşılanması adına kullanılan CUST belirteci, herhangi bir borsada listelenmemekte ve yalnızca platformda karşılaşılan maliyetlerini karşılamak, teşvik ve yönetişim alanında ihtiyaçları gidermek amaçla kullanılır. Bu nedenle CUST belirtecinin gerek fiyatı, gerek olası potansiyeli hakkında değerlendirme yapılamamaktadır.

  Coinbase Custody projesine yönelik yöneltilen eleştirilerin en büyüğü, blockchain doğasından çıkarak New York Eyaleti Bankacılık Yasası gölgesinde faaliyet sürdürmesidir. Blockchain’in doğasına aykırı olarak yapılan bu seçim, kripto varlık depolaması için daha güvenli çözüm arayan ve denetlenebilen kuruluşlardan destek almak isteyen varlık sahiplerince avantaj olarak görülmektedir. Projenin kullanım amacı doğrultusunda önemli bir dezavantajı bulunmazken, öne çıkmasını sağlayan avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireyler dışında kurumlara da güvenli depolama hizmeti sunarak, kripto varlıkların saldırıya açık doğasının oluşturduğu handikabı ortadan kaldırır.
  • Coinbase Exchange gibi güçlü bir merkeziyetsiz borsa tarafından kullanılır.
  • Lisanslı saklama hizmetleri verir.
  • Sıcak ve soğuk depolamada kullanıcılar, aralarında Lloyd’s of London dahil olmak üzere A XV/A+ dereceli sigorta şirketlerinin oluşturduğu küresel sendikası tarafından sağlanan poliçe ile güvence altındadır.
  • Staking yolu ile işlem ücretlerinden elde edilen karlardan pay alma ve yönetişim kararlarına katılma hakkı kazanılır.
  • Kurumsal yatırımcıların önemsediği tüm kripto varlıklar ile daha fazlasını desteklemeyi sürdürür.

  Sonuç Olarak

  Coinbase Custody, lisanslı ve sigorta ile müşterilerini güvence altına alan dünyanın ilk ve en güvenli yediemin projesidir. Bizzat ABD’li lider kripto para borsası Coinbase tarafından kullanılan, sıcak ve soğuk depolama çözümleri ile kurumsal müşterilerin dijital varlıklarını saklayan ekosistemin işleyişinde kripto para ekonomisine başvurulmuştur. Finansal piyasaların avantajlarından yararlanılabilmesi için güvenli depolama hizmeti sunan topluluğun geleceği uzmanlarca beğenilmekte ve küresel çapta katılımlar ile kripto varlıkları saldırı ihtimaline karşı koruyan bu topluluğun büyümesi beklenmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle