Kripto Para

İsviçre’nin dev bankası: Kriptolara temkinli yaklaşıyoruz

  İsviçre merkezli bankacılık devi UBS’in CEO’su Ralph Hamers, kripto para sektörü hakkında önemli açıklamalar yaptı. Dev banka, bazı müşterilerinin kripto paraları talep ettiğini belirtirken, kurum olarak bu sektöre “temkinli yaklaştıklarını” dile getirdi…

  Kripto para sektörü, özellikle 2021 yılında büyük bir patlama gerçekleştirdi ve geleneksel finans kurumlarının da dikkatini çekti. Dünyanın önde gelen bankacılık devleri Morgan Stanley, JP Morgan ve Goldman Sachs gibi bankalar, yavaş yavaş kripto para sektörüne adım atmaya başladı.

  Buna rağmen geleneksel finans kurumlarının hala tam olarak kripto para sektörüne geçiş yaptıkları söylenemez. Sektöre hala uzak kalan İsviçre merkezli bankacılık devi UBS bankası da bu kategoride yer alıyor. İsviçre merkezli bankacılık devi UBS’in CEO’su Ralph Hamers, kripto para sektörüne temkinli yaklaştıklarını söyledi.

  “Kripto Paralara Yatırımda Zorlanıyoruz”

  Finans basınında geniş yankı bulan habere göre, Hamers son röportajında kripto paralara yönelik şüpheli yaklaşımı sürdürdüklerini belirtti. Kripto para piyasasına giriş yapma konusunda çok temkinli hareket ettiklerini belirten yönetici şu ifadeleri kullandı: “Kripto paralara temkinli yaklaşmamızın sebebi, bu yatırım fırsatlarının sahip olduğu temel değeri görme konusunda hala zorlanıyor olmamız.”

  Geçtiğimiz aylarda bankadan yapılan bir açıklamada, UBS Group’un varlıklı müşterilerine kripto paralar ile bağlantılı hizmetler sunmanın yollarını incelediği belirtilmişti. Bununla birlikte UBS’in global varlık yönetim uzmanlarının bu ayın başında paylaşılmış raporunda, yatırımcılar kripto para regülasyonlarına karşı uyarıldı.

  “Kripto Paralar Hâlâ Spekülatif”

  Yatırımcılara bundan uzak durup, portföylerini daha az risk ağırlıklı varlıklara dayandırmalarını öneriyoruz.” şeklinde tavsiyelerde bulunan UBS Group’un ekibi dikkat çekti. UBS Group’un CEO’luğuna 2020’nin sonunda atanan Hamers, kripto paraların temel değerine inanmakta güçlük çektiklerini belirtti.

  2021 yılında popülerliği artan kripto paraların birer yatırım fırsatından ziyade spekülatif olduklarını dile getiren Hamers, şunları söyledi: “Eğer müşteriler, portföylerinin bir kısmını bunlara ayırmak istiyorlarsa bu onların vereceği bir karar. Ama biz bu konuda temkinliyiz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle