Social Capital CEO’sundan ilginç Bitcoin açıklamaları

  Social Capital CEO’su Chamath Palihapitiya, lider kripto para birimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ünlü milyarder, Bitcoin öne çıktıkça küresel finans altyapısının değişeceğini vurguluyor…

  Chamath Palihapitiya, Bitcoin’in geleneksel finansal sistemin güvenlik açıklarını ortaya çıkaran bir devrimi ateşlediğini söylüyor. Kripto para basınına konuşan ünlü milyarder, BTC öne çıktıkça küresel finansal altyapının diğer boyutlarının da değişeceğini öne sürüyor: “ABD dolarının yerini Bitcoin değil, bir stabilcoin alacak.”

  Palihapitiya, Bitcoin geleceği hakkında yaptığı açıklamalarda önemli ifadeler kullandı: “Bence Bitcoin sadece geleneksel finansal altyapının kırılganlığını gösterdiği için bile çok önemli. Örnek olarak M2 para arzının miktarına ve büyüklüğüne bakarsanız, kendimize sormamız gereken asıl soru şudur: ‘Tamam, Bitcoin temelde altının yerini alan fiilen bir dünya rezerv para birimi haline gelirse, ABD dolarının yerini ne alacak.”

  Dijital ABD Doları Senaryosu

  Bütün bu görüşlerinin ne anlama geldiğini özetleyen Palihapitiya, ifadelerini daha basit hale getirerek şu şekilde özetledi: “Dünyanın dört bir yanında sabit bir ABD dolarını ABD dolarının bir dijital versiyonuyla değiştiren şirketler var. Basitçe bu küçük soyutlamayı yaparak, daha önce var olmayan finansal rayları tamamen inşa edebiliyorlar. İnişlerde ve çıkışlarda, ticaretten varlık yönetimine, bankacılığa, ödemelerin işlenmesine kadar, bir devrim yaşanıyor.”

  ABD’de bu devrimin henüz çok fazla hissedilmediğine dikkat çeken ünlü milyarder, insanların bu konudaki gelişmeleri görmediğini söyledi. Finansal hizmetler altyapısının çok güçlü olduğunu savunan Social Capital CEO’su, gelişen dünya ile birlikte bu sektörde köklü değişimlerin sinyalini vurguladı.

  Bitcoin Fiyat Tahmini

  Arkadaşları ile arasında yaptıkları Goldman Sachs şakasını bir kez daha hatırlatan Palihapitiya Bitcoin fiyat tahmininde şunları söyledi: “Arkadaşlarım ve ben, küçük bir grup sohbetimiz var ve pandeminin hafiflemesi umuduyla yaz için rastgele şeyler hakkında konuşuyorduk. Arkadaşlarıma ‘Bitcoin fiyatı 100 bin dolara ulaştığında Goldman Sachs’ı satın alıp adını Chamathman Sachs olarak değiştireceğim’ dedim. Bunların hepsi şaka tabii. Bu, kişiliğimin bazılarının anlamadığı bir parçası.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle