Kriptopara

Solana Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Elektrik tüketimi yüksek olan BTC madenciliğine alternatif olarak, başarılı altcoinlerin madencilikleri tercih edilmeye başlandı. Yatırımcılar özellikle geleceği olan coinleri üretmek ve kazanmak istiyorlar. Bizde, üretimi hakkında çokça soru sorulan Solana Coin’i ele alarak, onun madenciliğinin nasıl yapıldığı hakkında bilgileri sizler için bir araya getirdik!

  Solana Madenciliği Nedir?

  Solana madenciliği, bulut madencilik adı verilen madencilik tipidir. Solana aslında Proof of History modeline dayanır. Bu model ise staking üzerinden üretimi değil madencilik havuzlarından veya bulut sistem üzerinden üretimi destekler. 

  Solana madenciliği, asic minner ile donatılmış sunucuların kiralanması ardından yapılan bir madenciliktir. Kiralama için yatırılan belirli bir ücret karşılığında bulut sistemdeki farmların (üretici bilgisayarların) üretiminden doğan kazançtan kar payı alınır. Bu sayede madencilik yapılır ve kazanç elde edilir. 

  Solana Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Solana madenciliği yapmak için izlenen adımlar:

  • 1. Adım: İlk olarak Solana Coin saklanabilecek bir kripto para cüzdanı oluşturulmalıdır. Elde edilen coinler bu cüzdana gönderilebilirler.
  • 2. Adım: Madencilik için internette yer alan ve asic miner donanımlı sunucuyu kiralayan bulut şirketlerinin adreslerine erişim yapılmalıdır. Bunlar StormGain veya Genesis Mining gibi platformlardır.
  • 3. Adım: Bu şirketlerden seçilene ait platforma üyelik yapılıp, madenciliğe başlamak için belirli bir süre bazında sözleşme yapılır ve onaylanır.
  • 4. Adım: Aylık, günlük veya haftalık  şekilde yapılan sözleşme ardından Solana Coin üretimi için tercih yapılarak mining başlatılır.

  Bu aşamalar ardından kiralanan sunucu üzerinden üretim başlar ve süre bazında elde edilen karların belirli payı alınarak madencilik kazancı elde edilir.

  Kazançlı mı?

  Solana madenciliği kazançlıdır. Ancak, kazanılan coin miktarı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü kazançlar üretim süresine, madencilik zorluğuna, coin değerine ve sözleşmelere göre değişir. Bulut madenciliği üzerinden Solana Coin üretimi yapıldığı için sözleşme süresi ne kadar uzunsa kazanılan coin miktarı da o kadar yüksek olur. Günlük üretim payları ile aylık üretim payları arasında fark vardır. 

  Madencilik İçin Neler Gerekli?

  Solana madenciliğinde gerekli olanlar:

  • Kazanılan coinleri saklamak için Solana Coin cüzdanı,
  • Bulut hizmeti şirketlerinden açılan hesap ve vadeli sözleşme onayı,
  • Bu işlemleri gerçekleştirmek için ideal performanslı bir bilgisayar,

  Bu 3 temel şart sağlandığında Solana madenciliğine başlanabilir.

  Avantajları Neler?

  Solana madenciliğin avantajları şu şekildedir:

  • Asic miner gücü sunucu üzerinden kiralandığından ASIC çip alma masrafı ortadan kalkar.
  • Çoklu ekran kartına, soğutucu sisteme gerek olan BTC üretimine yönelik donanım masrafları yapılmaz. Donanım masrafları düşer.
  • Donanımı kurmak için harcanacak olan uzun sürede, bunun yerine üretime geçiş yapılır. Zamandan tasarruf edilir.
  • Basit online adımlar ile üretim işlemlerinden kar payı alma yoluna gidilir ve bir dizi matematik kodu çözme sürecinden korunmak mümkün hale gelir.
  • Madencilik süreci basitleşirken, evde sürekli olarak ses çıkaran bir donanımı bulundurma zorunluluğu ortadan kalkar.
  • Donanımın harcayacağı tüm elektrik masrafları ortadan kalkar.

  Dezavantajları Neler?

  Solana Coin madenciliği, bulut madencilik tipi olduğu için dezavantajı sözleşme süresinin bulunmasıdır. Bu madenilik tipinden kişi madenciliğe başlamak için belirli süreye tabi sözleşmeyi kiraladığı sunucu için yapar. Sözleşme eğer 1 senelikse kira bedelleri 1 sene boyunca ödenir. Üretimden vazgeçilmiş olsa dahi bunların karşılanması gerekir. 

  Sonuç: SOL Coin Madenciliği Kazançlıdır

  Solana Coin, asic miner ile donatılmış farmları kiralama ve onların sürekli olarak açık konumda yaptıkları üretim ile kazanılabilir. SOL coin madenciliği kod çözme işlemleri üzerinden kar payı alma yoluyla yapılabilir. Donanıma ilişkin zahmetli süreci ortadan kaldıran bu madencilik tipi ile siz de Solana Coin kazanabilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle