Kaldı son 2 hafta! Spot BTC ETF ile 100.000 Dolar Hedefi

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) yılın son günlerinde negatif sinyaller veriyor. Kripto para piyasasında bu durum yaşanırken gözler spot BTC ETF (borsa yatırım fonu) başvurularının onaylanmasına çevrildi.

  Spot BTC ETF ürününün onaylanması, kripto para dünyasında önemli bir dönemeç olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcılar, bu gelişmenin ardından Bitcoin'in fiyatındaki olası değişimleri ve piyasadaki etkilerini değerlendirmeye başladılar. Spot Bitcoin ETF'inin onaylanması, volatilite, geleneksel finans varlıklarıyla korelasyon ve piyasa likiditesi gibi faktörlerle ilgili kapsamlı bir tartışma başlattı.

  Piyasadaki son gelişmelerle birlikte arbitraj trade masaları ve ETF sağlayıcıları, Spot BTC ETF'inin ilk talebini karşılamak ve piyasanın dengesini korumak için bir tampon oluşturdu. Fakat uzmanlar, bu tamponun uzun vadede aşılmasını kaçınılmaz olarak nitelendirdi. BTC fiyatı anlık talep ile belirli bir fiyat seviyesindeki coin arzı arasında dengelendiği için fiyatta yükseliş beklentileri artmış durumda.

  Genç Nesiller Kriptodan Vazgeçmiyor

  Özellikle Boomer kuşağının artan ilgisi piyasadaki yükselişin süreceğine işaret ediyor. Bu kuşak, BTC’nin ATH seviyesine ulaşmasını bekleyerek, geleneksel finans dünyasında daha fazla yer bulmaya hazırlanıyor. Nitekim ABD’de yapılan araştırmada Y ve Z kuşaklarının kripto paralara çok bağlı olduğu dikkatlerden kaçmadı.

  Vanguard'a göre, 34 yaşın altındaki Kuzey Amerikalıların ortalama emeklilik birikimi düşük olsa da 35 ile 64 yaş arasındakilerin önemli bir birikime sahip olduğu görülüyor. Bu durum, BTC fiyatını 100 bin dolar ve ötesine taşıyacak potansiyel yatırımcıların Y veya Z kuşağı mensubu olmadığını gösteriyor.

  Yatırım Devlerinin Yeni Gözdesi BTC

  Spot BTC ETF'inin onaylanması aynı zamanda büyük varlık yöneticilerini de cezbedecek. BlackRock, Fidelity, Ark Invest, Bitwise, VanEck gibi şirketlerin, yeni başlatılan ETF'le ilgili teşvikleri artırarak iç ve dış müşterileri çekmeye odaklanması bekleniyor. Bu durum multi trilyon dolarlık varlık yöneticileri tarafından yönetilen diğer fonların BTC ETF'ine yatırım yapmaya teşvik edilmesine yol açabilir.

  ETF endüstrisindeki tarihsel gelişmelere baktığımızda, SPDR Gold Trust ve iShares Gold Trust gibi büyük ihraççıların yoğunlaşmasını görüyoruz. Spot Bitcoin ETF'inin erken aşamada avantaj elde etmesi, sektörde lider konumunu güçlendirebilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) söz konusu spot BTC ETF’lerine 2 hafta içinde onay vermesi bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle