Kripto Para

Siber saldırı ile ödenen BTC’leri FBI kurtardı

  Son dönemlerde kripto para dolandırıcılık vakalarındaki artış artık gözle görülür bir hale geldi. ABD’de de Mayıs ayında bir siber saldırı sonucu hackerlar Bitcoin (BTC) ile fidye istemişti. Ülkedeki en büyük petrol boru hattının durmasına neden olan siber saldırı sonucu verilen fidyenin büyük kısmı FBI tarafından geri alındı.

  Kripto paraların popülaritesi son dönemlerde ciddi ölçüde artış gösterdi. Kripto paraların daha fazla tanınması, elbette bu sektöre daha fazla yatırımcının girmesini sağladı. Ancak öte yandan kötü amaçlı kişiler de artık kripto para sektöründen daha fazla faydalanmaya başladı. Son zamanlarda birçok kripto para dolandırıcılığı haberi gündeme gelmişti. Öte yandan siber saldırılar sonucu talep edilen fidyeler de artık kripto paralara dönmeye başladı. Bunun en büyük örneklerinden biri Mayıs ayında ABD’de gerçekleşti.

  Şirket 4,4 Milyon Dolarlık BTC Ödemek Zorunda Kaldı

  ABD’de geçtiğimiz ay Colonial Pipeline şirketi siber saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda ABD’nin en büyük petrol boru hattında akış durdu. Saldırganlar fidye olarak Bitcoin (BTC) talep etti ve bunun üzerine şirket, sürecin ne kadar daha süreceğini bilmediklerini nedeni ile bu fidyeyi ödemek durumunda kalmıştı. Ayrıca saldırganların şirkete ve yetkililere saldırının boyutu hakkında bilgi vermemesi de şirketi hackerlara 4,4 milyon dolarlık kripto para ödemek zorunda bırakmıştı. Mağduriyetin giderilmesi için ödenen fidyenin büyük bölümü FBI tarafından geri alındı.

  75 Bitcoin’in 63,7’si Kurtarıldı

  Aktarılan bilgilere göre “DarkSide” isimli hacker ekibine, petrol boru hatlarındaki akış tekrar başlamadan önce bu fidye ödendi. FBI, ödenmiş olan 75 Bitcoin’in 63,7 tanesinin kurtarılabildiğini belirtti. Kripto para sektörünün son dönemlerde en çok konuştuğu siber saldırılardan biri olan Colonal Pipeline olayında, fonların tam olarak hangi yöntemle iade edildiği ise bilinmiyor.

  İade Yöntemi Açıklanmadı, Bilinmiyor

  Mahkeme kayıtlarında bu fidyenin büyük kısmının geri alınmış olması, FBI’ın yeni bir yöntem geliştirmiş olabileceği fikrini akıllara getiriyor. Davanın hakimi Lisa Monaco tarafından yapılan açıklamada da iade yöntemine ilişkin bilgi bulunmuyor. FBI’ın yöntemini açıklamaması, kötü niyetli kişilerin korkmasını sağlamak olabilir. Kısa süre önce Wall Street Journal, bu tür saldırılardan dolayı kripto paralara genel bir yasaklama getirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle