Kripto Para

Çin baskısı etkisini gösteriyor! Kriptoya güven azalıyor

  Kripto para piyasalarına Mayıs ayında savaş açan ve bu tavrını zaman içinde daha da katı hale getiren Çin’in, kripto para politikalarında başarıya ulaşmaya başladığı görülüyor. Çin’de, Morning Consult tarafından yapılan bir ankete göre Çin’de kripto varlıklara olan güven azalıyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayı ortalarında neredeyse yarı yarıya değer kaybederek 30 bin dolar bandına kadar geriledi. BTC’deki bu gerileme ile birlikte, neredeyse tüm kripto paralar da benzer şekilde değer kaybetti. BTC’nin, bu denli büyük bir değer kaybı yaşamasının arkasında ise en büyük payın Çin’e ait olduğu biliniyor. Zira Çin, başta kripto para madencilerine olmak üzere, neredeyse tüm kripto paralara savaş açtı. Çin, kripto para karşıtı politikalarını, Mayıs ayı ortalarında duyurmaya başladı.

  Çin’in Kripto Politikaları Etkisini Gösteriyor

  Aslında Çin, daha önce de Bitcoin karşıtı bir tavır ortaya koymuş ve 2018’de Bitcoin işlemlerini yasaklamıştı. Daha sonra bu tavrını değiştiren Çin, 2021 yılında daha geniş kapsamlı bir karşıtlığı benimsedi. Çin'in’uyguladığı baskıcı politikaların ise sonuç vermeye başladığı görülüyor. Çin’de Morning Consult tarafından yapılan bir ankete göre, Çin’de sadece 1 ayda kripto varlıklara olan güvenin %16 oranında azaldığı görülüyor. Çin politikaları, Çinlilerin kripto varlık güvenlerini sarsmış gibi görünüyor.

  Çinli Yetişkinlerin Sadece Yüzde 26’sı Kriptolara Güveniyor

  16 Eylül tarihli ankete göre Çin’de yetişkin vatandaşların yalnızca %26’lık dilimi kripto varlıklara güven duyuyor. Temmuz ayında, aynı kaynaklı ankette bu oran %45 seviyesinde yer alıyordu. Güven oranındaki bu gözle görülür düşüşte, Çin’in baskıcı politikalarının yanı sıra, bankacılık sektöründeki kripto karşıtlarının da söylem ve yaptırımlarla etkili olduğu düşünülüyor. Çin’in, ekonomideki en büyük rakibi olarak gösterilen ABD’den, kriptolara olan güven sadece %2 oranında azalmıştı.

  Kripto Varlıklara En Çok Güvenen Ülke Hindistan

  Morning Consult tarafından yapılan ankete yalnızca Çin dahil edilmedi. Söz konusu ankette 15 ülke yer aldı ve bu ülkeler arasında kripto varlıklara en fazla Hindistan’da güven duyulduğu görülüyor. Morning Consult’un söz konusu Hindistan anketine göre katılımcıların %86’sı kripto varlıklara güveniyor. Bu da Hindistan hükümetinin kripto politikaları ile halkın kripto yaklaşımı arasında bir kopukluk olduğuna işaret ediyor.

  Ayrıca ankete göre kripto varlıklara en çok güvenen ikinci ülke %69 ile Brezilya iken onu üçüncü sırada %65 ile Meksika takip ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle