Kripto Para

Ethereum ETF’i için SEC’ye başvuru yapıldı

  Dev varlık yönetim şirketi VanEck, Bitcoin (BTC) ETF’i başvurusundan sonra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bu kez de Ethereum (ETH) ETF’i için başvuruda bulundu. Şirket borsa yatırım fonunu “VanEck Ethereum (ETH) Trust” ismiyle başlatmak istiyor.

  7 Mayıs tarihinde yayımlanan belgeye göre dev varlık yönetim şirketi VanEck, kurumsal ve bireysel yatırımcıların doğrudan varlığa yatırım yapmak yerine fiyat hareketlerinden yararlanmaya olanak tanıyan bir Ethereum (ETH) ETF’i önerdi. VanEck daha önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin (BTC) ETF’i için başvuruda bulunmuştu. Eğer şirketin “VanEck Ethereum (ETH) Trust” başvurusu onaylanırsa, hisseler Cboe BZX borsasında işlem görecek.

  SEC Henüz Bir ETF Başvurusunu Onaylamadı

  Şirket tarafından başvurusu yapılan VanEck Ethereum Trust, Cboe BZX Exchange Inc. üzerinde işleme alınan ve hisse senetleri ihracı yapan bir borsa yatırım fonudur. Şirket Aralık 2020 döneminde SEC’ye Bitcoin ETF’i için ayrıca bir başvuruda bulunmuştu. SEC’ye bu alanda ilk başvuru 8 yıl önce yapıldı. Ancak SEC 8 yıldır herhangi bir kripto para birimine bağlı bir borsa yatırım fonuna onay vermedi. Fakat SEC başkanlığındaki görev değişiminden dolayı kripto para topluluklarında bu durumun değişebileceği fikirleri gündeme geliyor.

  Yeni SEC Başkanı ETF’lere Sıcak Bakabilir

  SEC’de başkanlık görevine, Ripple şirketine dava açan Jay Clayton’ın istifasından sonra geçtiğimiz ay Gary Gensler atandı. Gensler’in kripto paralara olan ilgisi, daha önce kripto paralar ile ilgili dersler vermiş olması gibi nedenlerle borsa yatırım fonlarına sıcak bakabileceği düşünülüyor. Eğer VanEck’in başvurusu onaylanırsa, “VanEck Ethereum Trust” ABD’nin ilk Etherum ETF’i olacak.

  Kanada’da Ethereum ETF’leri İşlem Görmeye Başladı

  ABD’deki Ethereum ETF başvurusundan önce geçtiğimiz haftalarda Kanada’da Ethereum ETF’i için onay çıktı. Artık Kanada’da Ethereum ETF’leri borsada işlem görmeye başladı. Bu fonlardan biri olan Purpose Ethereum ETF’i yönetimi altındaki varlıklar kısa bir süre içinde 28 bin Ethereum’u geçti.

  Ethereum ETF’inden önce ABD’de 2021 yılında SEC’nin bir Bitcoin ETF’ine onay vermesi bekleniyor. Hatta birçok kişi, SEC’nin rekabetin önüne geçmek için birden çok Bitcoin ETF’ini onaylayacağı öne sürülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle