2022 BTC düşüşünde doğru çalışan metrik şimdi ne gösteriyor?

  Geçen hafta sert düşen Bitcoin (BTC) fiyatında belirsizlik sürüyor. Yatırımcılar yeniden yükseliş gelip gelmeyeceğini merak ederken analistler yeni bir veriyi yorumladı.

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşma adımları BTC ve kripto paralarda büyük değer kaybına yol açtı. Fed’in faiz arttırdığı süre boyunca BTC satış baskısı yaşarken son dönemde uzun bir süre yatay hareket etmişti. Fed’in faiz artışında artık sona gelmesi BTC için yeniden yükseliş beklentisi oluşturdu.

  2022 yılında ayı piyasasının dibini doğru işaret eden BTC metriği bu sefer yükseliş sinyali yaktı. Boğa piyasası bekleyenleri umutlandıran metrik BTC fiyatında yakın zamanda 26 bin dolar seviyesinden bir yükseliş başlayabileceğini gösteriyor. LookIntoBitcoin’in kurucusu tarafından yapılan analizde BTC Gerçekleşen Değer HODL Dalgaları (RHODL) metriği incelendi.

  Daha Önce Başarılı Tahminde Bulunmuştu

  Uzmanlar RHODL metriğinde BTC’nin yeniden yükseliş başlatabileceğine dair önemli verileri takip etti. Geçen hafta yüzde 10 civarında değer kaybeden BTC ezberleri bozda da orta ve uzun vadede yükseliş trendi bozulmadı. 2022 yılındaki düşüş trendinin dibini doğru bilen bu metriğin bir kez daha başarılı sonuç verip vermeyeceği merak konusu oldu.

  BTC RHOLD Metriği Yükseliş Sinyalleri Yaktı

  RHODL metriği BTC arzının her bir coinin son hareket ettiği zamana göre gruplandıran mevcut HODL Waves verilerini kullanıyor. Bu metrik, dalgaları gerçekleşen fiyata yani son hareket ettiği fiyata göre ağırlıklandırıyor. Yatırımcılar için biraz karışık olsa da RHODL analistler için önemli ve açık veriler sunuyor.

  LoonIntoBitcoin tarafından hazırlanan raporda analistler mevcut durumu değerlendirdi. Buna göre genç yaş bantlarındaki zirveler ve daha eski gerçekleşen değer yaş bantlarına oranla yüksek gerçekleşen değer ağırlığına sahip durumda görülüyor. Analistler bu durumu “Bu piyasanın bugün ve son zamanlarda bitcoin için tarihsel normlara kıyasla daha yüksek değerler ödemeye hazır olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bu durum piyasanın aşırı ısınmaya başladığının iyi bir göstergesi olabilir.” ifadeleriyle yorumladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle