Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 1 – 7 Kasım 2021

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında bir süredir boğa ve ayıların savaşı ciddiyetini koruyordu. Peş peşe gelen satışlara rağmen 60 bin dolar desteğinin üzerinde kalmayı başaran BTC, son günlerde yatırımcılarının yüzünü güldüren ralliler yaşıyor. Kasım ayına negatif görünümde başlamasına rağmen BTC, yıl sonu rallisi beklentilerini doğrular nitelikte yükselişlerle gündeme gelmeye devam ediyor.

  1 Kasım ile 7 Kasım 2021 tarihleri arasındaki Bitcoin fiyatını etkileyen gelişmeleri özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  1 Kasım Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin, kasım ayına düşüş sinyalleri ile başladı. Gün içinde yüzde 0.64 oranında kayıp yaşayan BTC günün sonunda kapanışı 60.900 dolar seviyesinde yaptı. Bu düşüş hareketine etki eden gelişmeler, kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  Fortress Technologies, bugünkü açıklamasında madencilik cihazları üreten Bitmain’den 4.500 adet Antminer S19j Pro satın aldığını duyurdu. Son teknoloji madencilik cihazlarının önümüzdeki yıl Nisan ve Eylül ayları arasında aylık taksitler halinde teslim edileceği açıklandı. 

  Ödeme devi PayPal kurucu ortağı Peter Thiel, rekora koşan Bitcoin fiyatlarının enflasyonun geçici olmadığını gösterdiğini belirtti. Ünlü milyarder Peter Thiel ayrıca, daha ucuzken daha fazla Bitcoin (BTC) almadığı için pişman olduğunu dile getirdi.

  2 Kasım Salı Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki toparlanma sinyali 2 Kasım Salı günü geldi. Gün içinde 64.256 dolara kadar çıkmayı başaran BTC’de bu seviyelerde bir miktar satış geldi. Lider kripto para birimi BTC günü yüzde 3.74 oranındaki yükselişle 63.221 dolar seviyesinde tamamladı. 

  Arjantin merkezli en büyük vadeli işlem piyasası olan Matba Rofex, Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini başlatmak için düzenleyiciden onay beklediğini açıkladı. Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu’nun, başvuru teklifini incelemesi bekleniyor. Matba Rofex, Bitcoin haricindeki kriptolarda da benzer ürünleri ortaya koymayı planlamasıyla dikkat çekti.

  Amerikan Futbolu takımlarından The Green Bay Packers’ın oyun kurucusu Aaron Rodgers, maaşının bir kısmını Bitcoin (Bitcoin) olarak alacağını açıkladı. “Bitcoin’e inanıyorum ve geleceğin parlak olduğuna inanıyorum” şeklinde bir paylaşım yapan yıldız oyuncu BTC destekçilerinden ilgi gördü. 

  3 Kasım Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler 3 Kasım Çarşamba günü devam etti. Bir süredir BTC boğalarının ve ayılarının rekabeti sürerken yön bulma girişimleri sonuçsuz kaldı. Yatırımcıları heyecanlandıran BTC fiyatındaki değişimlere göre yüzde 0.48 oranında değer kaybı yaşandı. Ancak tecrübeli analistler yükseliş trendinin devam ettiğini söyledi. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Valkyrie Bitcoin Fonu hakkındaki kararını Ocak 2022’ye erteledi. Bu gelişme Bitcoin fiyatında gerilemeye neden oldu. SEC, Valkyrie Bitcoin Fonu hakkında karar için son tarihi 7 Ocak 2022 olarak belirledi.

  ABD merkezli dev küresel yatırım bankası JP Morgan, Bitcoin‘in gerçeğe uygun değerinin 35 bin dolar olduğunu aktardı. Bu rakam BTC’de mevcut seviyeden yüzde 44 daha aşağıda olmasıyla yatırımcıları tedirgin etti. 

  4 Kasım Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin yatırımcılarının beklediği yükseliş hareketleri 4 Kasım Perşembe gününde de gelmedi. Basında yer alan haberlerin etkisiyle BTC fiyatı yüzde 2.39 oranında değer kaybetti. Bitcoin fiyatındaki bu değişimler yatırımcıları endişelendirmeye başlarken 61.412 dolarla kapanış yapıldı.

  ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamada, oy birliği ile faizler sabit tutuldu. Bunun yanı sıra varlık alım hızını da aylık 15 milyar dolar azaltma kararı alan Fed, böylelikle varlık alımlarını Kasım ayından itibaren yavaşlatacağını vurguladı. Bu gelişmeler BTC fiyatında da etkili oldu. 

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Mobius Capital Partners’ın kurucusu olan yatırımcı Mark Mobius, BTC yatırımcılarının “gerçek bir sorun” ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Ünlü milyarder, kripto varlığın uygulanabilir bir yatırım olarak kabul edilmeyeceğini ve Bitcoin’i bir din olarak gördüğünü söyledi.

  5 Kasım Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna doğru gelirken BTC fiyatındaki satış dalgası hız kazandı. Son 2 gündür negatif görünümde seyreden Bitcoin fiyatında yüzde 0.71 oranında gerileme yaşanması yeniden 60 bin dolarlı seviyelere getirdi. Bazı analistler Bitcoin’in bu seviyeden yeniden sıçrama yapabileceğini söylerken bazılarında düşüş trendinin devam edeceği görüşü hakimdi. 

  Teknoloji devi Google, Aralık 2017’de CBOE ile birlikte Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini başlatan ilk platform olan CME Group’a 1 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yatırım sonrasında CME şirketi temel ticaret sistemini Google Cloud’a kaydıracağını duyurdu. 

  Analist ve trader Justin Bennett, popüler kripto para birimleri hakkında fiyat tahminlerini açıkladı. Deneyimli analiste göre Bitcoin (BTC) 2017 fiyat hareketini tekrarlarsa, Kasım ayında 80 bin dolara kadar çıkabilir. Tecrübeli analistin bu açıklaması BTC yatırımcılarında büyük bir heyecan yarattı.

  6 Kasım Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında boğa ve ayıların yoğun rekabeti sonrasında yüksek volatilite görüldü. BTC fiyatı hafta sonunda 60 bin 93 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak boğaların güç kazanmasıyla birlikte günün sonunda yüzde 0.84 oranındaki artışla 61.483 dolarlı seviyeler görüldü. 

  Deneyimli yatırımcı Mark Mobius, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto varlıkların bir yatırım aracı olmadığını vurguladı. Milyarder, küçük yatırımcılara enflasyonla başa çıkma konusunda kripto paralar yerine hisse senetlerini önerdi. Buna rağmen kripto paralardaki yükseliş hareketinin başlaması yatırımcıları sevindirdi. 

  Kanadalı varlık yönetim şirketi IGM Financial, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ürünleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu haber kripto para basınında geniş yankı buldu. Ancak IGM Financial CEO’su James O’Sullivan şirketin kriptoya girip girmeyeceği hususunda henüz kesin net bir karar vermediklerini söyledi. 

  7 Kasım Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatında yatırımcıları sevindiren bir yükseliş hareketi öne çıktı. Kripto para basınında bir süredir dikkat çeken olumlu haberlerin ardından BTC fiyatı 7 Kasım 2021 Pazar gününde yüzde 3’e yakın bir oranda değer kazandı. Böylelikle en büyük kripto para birimi BTC haftayı 63.273 dolarda kapatmayı başardı. 

  Florida’nın en kalabalık üçüncü şehri olan Tampa’nın belediye başkanı Jane Castor, Bitcoin ve kripto para etkinliğine katıldı. Bu etkinlikte maaş çekini Bitcoin olarak almak istediğini söyleyen başkanın hamlesi kripto para yatırımcılarından destek gördü. 

  Tecrübeli kripto para analisti Alex Krüger, Bitcoin (BTC) için önemli tahminlerde bulunurken, uzun vadedeki yorumuyla dikkat çekti. Ünlü analist, Bitcoin’in uzun vadede 1 milyon dolarlık fiyata ulaşacağını kaydetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle