Kripto Para

Norveç Parlamentosu BTC madenciliği yasaklamasına hayır dedi!

  Bitcoin madenciliğine yönelik iklim değişikliği ve enerji tüketimi konularında artan endişeler madencilik sektörünü baskı altına almayı sürdürüyor. Norveç Parlamentosu da BTC madenciliğini yasaklamayı öngören bir yasa tasarısını görüşmek için oylama yaptı. Oylama sonucu ise beklenmedik şekilde “ret” çıktı! Norveç, BTC madenciliğinin gelişimine izin vermeyi tercih etti.

  Bitcoin madenciliğine yönelik tartışmalar ve kısıtlamalara ilişkin oylamalar devam ediyor! İklim değişikliği ile mücadele kapsamında yüksek enerji tüketimi nedeniyle eleştirilen BTC madenciliği Çin gibi önemli ülkelerde yasaklanmıştı. Bu kez Norveç Parlamentosunda oylanan Bitcoin madenciliğini yasaklamayı öngören bir teklif ret yedi ve kripto madenciliğinin ülkede gelişmeye devamına izin çıktı.

  Ret Kararı Hayal Kırıklığı Yarattı!

  Norveç Parlamentosunda oylanan ve BTC madenciliğini yasaklamayı öngören yasa tasarısı, ilk kez Mart ayında Kızıl Parti tarafından önerilmişti. Coin Telegraph haberine göre 13 Mayısta yapılan oylama ile parlamento yasayı reddetti ve madenciliğin gelişiminin önünü açtı. Kararı Kızıl Partiden Sofie Marhaug, “hayal kırıklığı” olarak değerlendirirken, yasaklamaya yönelik yeni bir girişim için daha fazla siyasi destek bulmak adına yeniden girişimde bulunacaklarını belirtti.

  “Oylama Büyük Ölçekli BTC Madenciliği İçin Büyük Kazanç”

  Analistler ise Norveç’te alınan kararı büyük ölçekli Bitcoin madenciliği için büyük bir kazanç olarak görüyorlar. Bitcoin’e düşman partilerin yeniden bir girişimde bulunacaklarını ve bunu saklamadıklarını ifade eden Arcane Research’ten Jaran Mellerud, gelen ret kararını olumlu bulduğunu ve küresel BTC madenciliği için önemli bir kazanç olarak gördüğünü ifade etti.

  Norveç Madencilik İçin Biçilmiş Kaftan!

  Analist Jaran Mellerud’un da belirttiği gibi Norveç, BTC madenciliği için büyük bir kazanç. Zira Norveç’in bol hidroelektrik ve düşük enerji fiyatları BTC madenciliği için adete bulunmaz bir fırsat! Ülkede yenilebilir enerjiye yönelik yatırımların arttığı ve Bitcoin madenciliğinin bu alanda sürdüğü göz önüne alındığında ise hash oranına %1’lik katkısı görmezden gelinmemelidir. Mellerud’un da dikkat çektiği gibi Bitcoin madenciliği için Norveç doğru noktadır ve parlamentodan gelen ret kararı, bunun bilinciyle hareket edildiğinin en önemli göstergesidir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle