BTC rallisini kaçıranlara uyarı! Şimdi BTC almak riskli mi?

  Bitcoin (BTC) fiyatı, şubat ayında yüzde 45 değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Uzmanlar, BTC alımı yapmakta geciken yatırımcıları bekleyen piyasa risklerine dikkat çekti.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin, şubat ayında gösterdiği muhteşem performansla finans dünyasının en çok konuşulan varlığı oldu. Son haftalarda ciddi bir ralli yapan BTC’nin 64 bin doları test etmesi heyecan yarattı. Bugün bir miktar geri çekilme yaşayan BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 69 bin doların sadece yüzde 12 altında işlem görüyor.

  BTC’nin son haftalarda aşırı talep görmesi, yükseliş eğiliminin devam etmesine rağmen bazı riskleri beraberinde getirdi. Erken ralliyi kaçıran kısa vade yatırımcıları ve spekülatörler, kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için piyasaya vadeli işlemlerle girmek istiyor. Tecrübeli analistler, riskli kaldıraçlı ürünleri kullanarak, kaçan ralliye sonradan yetişmek isteyen yatırımcıları uyardı.

  BTC Teknik Analiz Raporu

  Kısa vadeli kripto para trader’larının ralliye şimdi atılmasını “riskli” gören analistlerden önemli uyarılar geldi The Market Ear ekibinin paylaştığı raporda BTC grafiğindeki teknik veriler “Bitcoin’in 14 günlük RSI ölçümü 88 seviyesinde. RSI'ın bu kadar aşırı alıma tanık olduğunu hiç görmemiştik” şeklinde yorumlandı.

  Tecrübeli analistler, “Artık ralliyi kovalamak için çok geç gibi görünüyor” diyerek piyasaya sonradan girecek kısa vadeli trader’lara uyarılarda bulundu. Finans dünyasında çok kullanılan ve J. Welles Wilder tarafından geliştirilen RSI, önemli bir teknik analiz göstergesidir. RSI, 14 gün veya 14 hafta olmak üzere belirli bir süre boyunca fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçer.

  RSI Aşırı Alım Sinyalleri Veriyor

  RSI seviyesinin 70’in üzerine çıkması aşırı alım koşullarını yani varlık fiyatının art arda daha yüksek fiyatları gördüğünü veya normalden hızlı yükseldiğini işaret eder. Bu nedenle RSI göstergesinin aşırı alım sinyali vermesi, yakın zamanda bir düzeltmenin yaşanacağı yönünde okunur. Bu gösterge, BTC’nin 2021'in başlarında ve Kasım 2021'de 60 bin doların üzerinde işlem gördüğünde 65 ile 75 arasında zirve yapmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle