Kripto Para

BTC opsiyonlarında avantaj boğalarda!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) opsiyon piyasasındaki ağı ve boğa savaşı yakından takip ediliyor. BTC fiyatının 40 bin doları aşması durumunda satım opsiyonlarının yüzde 99’u tasfiye olacak…

  En büyük kripto para olan Bitcoin (BTC) fiyatındaki değişimler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan yüzde 25’lik ralli BTC boğaları tarafından kutlanamadı. 8 Haziran tarihinde 31 bin dolar desteğine kadar gerileyen kripto paranın ardından büyük yatırımcıların yükseliş umutları azaldı.

  Buna rağmen BTC fiyatının kısa sürede toparlanıp 41 bin dolara kadar yükselmesi bile piyasadaki beklentileri arttırmada yeterli olmadı. Bitcoin opsiyon sözleşmesi piyasasına bakıldığında ise dikkat çekici veriler ortaya çıktı. 18 Haziran tarihinde vadesi dolacak 520 milyon dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesi bulunduğu açıklandı

  BTC Opsiyon Piyasası Verileri Ne Anlatıyor?

  İlk bakışta alım opsiyonlarının yüzde 20 önde olduğu görülse de, detaylı analiz daha farklı sonuçları gündeme getiriyor. Bilindiği üzere nötr veya yükseliş beklentisi olan alım opsiyonları, yukarı yönde fiyat hareketlerine karşı koruma sağlarken satım opsiyonları da tam tersine fiyat düşüşlerine karşı koruma sağlıyor.

  Vadesi dolan toplamda 13 bin 400 opsiyon mevcutken bu opsiyonların değeri yaklaşık 520 milyon dolara denk geliyor. BTC boğaları değeri yaklaşık 48 milyon dolar olan bin 240 sözleşme ile avantajı elinde bulundursa vade dolum sırasında fiyatın ne olduğu önem taşıyacak. 

  38 Bin Doların Üzeri İçin Avantaj Boğalarda

  Bitcoin fiyatında 38 bin doların altında 2 bin 200’den daha az alım opsiyonu bulunması dikkat çekti. Bu pozisyonların açık değeri 84 milyon dolar ediyor. Öte yandan 40 bin doların üzerindeki alım opsiyonları da hesaplamaya katıldığında 123 milyon dolara ulaşılıyor. Verilere göre 38 bin doların üzerindeki 750 satım opsiyonunun açık pozisyonları ise 28 milyon dolara denk geliyor. Eğer Bitcoin fiyatı 40 bin doların üzerine çıkarsa, satım opsiyonlarının yüzde 99’u elde patlayacak. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle