Kripto Para

Bir borsa daha Dubai’ye kapağı attı! Dubai neden tercih ediliyor?

  Kripto para piyasası geçtiğimiz dönemlerde çok ciddi büyümeler elde etti ve bu büyüme, kripto para borsalarının küresel çapta yayılmasını ve sınırlarını genişletmesini sağladı. Bu büyüme ile birlikte Dubai, kripto para borsalarının en uğrak adreslerinden biri haline geldi. Bununla birlikte Hong Kong merkezli Q9 Capital şirketi de sonunda Dubai’de lisans almayı başardı.

  Kripto para piyasası yıllardır büyüyüp gelişiyor ancak geçtiğimiz yıl Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan ralli, dünya genelinde milyonlarca yeni yatırımcının ekosisteme dahil olmasını sağladı. Bu durum, kripto para odaklı olsun olmasın birçok marka ve şirketin de dikkatini çekti ve şirketler de kripto para ekosisteminde sınırlarını genişletmeye başladı. Kripto paralar, atılan bu adım ile dünya geneline yayılırken, kripto para odaklı şirketler de dünyanın dört bir yanında yatırımcılara ve potansiyel müşterilerine ulaşmak için şubeleşmeye başladı. Şubeleşme adımlarında Dubai, kripto para şirketlerinin en uğrak adreslerinden biri haline geldi.

  Q9 Capital, Dubai’de Ön Onay Almayı Başardı

  İşlem hacmi ile en büyük kripto para borsası Binance, Crypto.com, Bybit ve FTX gibi küresel çaptaki dev kripto para borsalarının lisans almayı başardığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai, bu kapsamda öne çıkmaya devam ediyor. Son olarak da Hong Kong merkezli kripto para yatırım şirketi Q9 Capital, Dubai Sanal Varlık Regülasyon Otoritesi’nden (VARA) ön onay almayı başardı. Dubai’de veya herhangi bir ülke ve bölgede bu anlamda resmi düzenleyici kurumdan ön onay alan şirketlerin lisans almasına da kesin gözüyle bakılıyor.

  Q9 Capital, Dubai’de Ürün ve Hizmetlerini Sunabilecek

  Q9 Capital şirketi almış olduğu bu ön onay sayesinde, bölgedeki yatırımcılara ve müşterilerine kripto para ürün ve hizmetlerini sunmaya başlayabilecek. Ana lisans alındıktan sonra da şirket, hizmet sayısını ve çeşitliliğini artırabilecek. Örneğin şirket, bölgede kurumsal şirketlere veya akredite müşterilerine de kripto para hizmetleri sunabilecek. Dubai’de ön onayı almayı başaran Q9 Capital, aynı zamanda Dubai’de bölgeyi kapsayan bir merkez kurmak istediğini de belirtti.

  Kripto Para Şirketleri Neden Dubai’yi Tercih Ediyor?

  Birkaç yıl önce kripto para şirketlerinin yaygın olarak yer aldığı Hong Kong, uygulamaya alınan kripto para regülasyon kurallarının sertleştirilmesi ile birlikte kripto para şirketleri tarafından daha az tercih edilen bir bölge haline geldi. Bu da Hong Kong’un kripto paralara bakış açısının değiştiğini gösteriyor. Hong Kong’dan geçtiğimiz dönemlerde bu nedenlerle çıkış yapan birçok şirket Singapur’u tercih etmeye başlamıştı ancak Singapur’da da regülasyon kuralları katılaşmaya başladı. Hatta Singapur, şu anda bu anlamda Hong Kong’u dahi geride bırakmaya başladı. Şirketlerin bu sebeple sıradaki adresi Dubai olmaya başladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle