Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 30 Mayıs – 5 Haziran 2022

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) son dönemde toparlanma sinyalleri ile gündeme geliyor. BTC’deki konsolidasyon sürecinin sonuna doğru gelindiğine dair analistlerden önemli açıklamalar gelmesi yatırımcının dikkatini çekiyor. Uzun süredir düşüşte olan kripto paralarda yeniden canlanma hareketinin gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

  30 Mayıs – 5 Haziran 2022 tarihleri arasında lider kripto para Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  30 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın ilk işlem gününde BTC yatırımcısını sevindiren bir gelişme yaşandı. Son dönemde kademeli yükselen Bitcoin, kritik direnci kırması ile birlikte hızlı yükseldi. 30 Mayıs Pazartesi gününde BTC fiyatında yüzde 7.66 oranında artış olması diğer kripto paralarda da yukarı yönlü hareket başlattı ve yatırımcının yüzünü güldürdü. BTC böylelikle 31.723 dolara kadar tırmandı. 

  Real Vision CEO’su Raoul Pal, son açıklamasında Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans göstereceğine inandığı altcoin için Ethereum (ETH) adını verdi. Ünlü ekonomist Pal, “Bitcoin’e baktığınızda BTC’nin haftalık işlem hacmi ve aktif cüzdan sayısı Ethereum’dan daha fazla. Ancak Ethereum’a baktığımızda da ETH işlem hacmindeki ve aktif cüzdan sayısındaki değişim oranları daha yüksektir. Bu yüzden Ethereum, son birkaç yıldır Bitcoin’den daha iyi performans gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

  Zincir içi veriler Bitcoin‘in tarihinde görülmemiş şekilde 9 hafta peş peşe düşüş gösterdi. Bu hamle yatırımcıları üzerken gelecek haftalarda sürecin tersine dönme beklentisi heyecan yarattı. Haziran ayına hızlı bir giriş yapması beklenen BTC fiyatındaki yükseliş sinyalleriyle ilgili ünlü analistlerin yorumları büyük ilgi gördü. 

  31 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Mayıs ayının son işlem gününde BTC’deki yön merak ediliyordu. Dünkü parabolik yükseliş sonrası bazı analistler satış baskısının arttığını söylese de 31 Mayıs Salı gününde BTC’deki kademli yükseliş sürdü. Gün içinde düşük volatiliteli bir grafik çizen BTC, yüzde 0.22 artışla 3.1793 dolarlı seviyeden fiyatlandı. 

  Kripto para piyasasında son dönemde ciddi satışların sebebi olarak gösterilen Luna Vakfı ile ilgili şok iddialar ortaya atıldı. Bilindiği üzere Luna Vaktfı, UST’nin dolara sabitliği kaybetmemesi için ortalama 47.000 dolar fiyattan aldığı yaklaşık 80 bin Bitcoin’i 33.000 dolar seviyelerinden sattı. Bu konuyla ilgili olarak zincir üstü veri sağlayıcısı Glassnode son paylaşımında çarpıcı iddialarda bulundu.

  Glassnode analistleri Luna Vakfının zararına sattığı Bitcoin’leri kurumsal firmaların satın aldığını ifade etti: “İlginç bir şekilde cüzdanlarında 100’den az BTC bulunan kuruluşlar tarafından tutulan arz hacmi de o zamandan beri 80.724 dolar Bitcoin arttı. Bu durum Luna Vakfı’nın sattığı Bitcoin’lerin, 100’den az BTC bulunan cüzdanlara transfer edildiğini gösteriyor.”

  1 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  Haziran ayının ilk işlem günü kripto para yatırımcıları için şokla başladı. Piyasayı etkileyen olumsuz haber akışının ardından kripto paralardaki satışlar hız kazandı. Bu kapsamda 1 Haziran Çarşamba gününde BTC fiyatında yüzde 6.26 oranında geri çekilme görüldü. Bununla birlikte BTC yeniden 29.768 dolardan fiyatlanarak kritik 30 bin dolar desteğini aşağı yönlü kırdı. 

  Hindistan ekonomik işler sözcüsü Ajay Seth, kripto para sektörünün yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu: “Kripto paralar konusundaki istişare belgemiz hazır sayılır. Yalnızca yerli ve kurumsal paydaşlarla değil, IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlara da danıştık. Yakın zamanda istişare belgemizi sonuçlandıracak duruma gelmeyi umuyoruz. Kripto paralar konusundaki kararımız ne olursa olsun kriptoyu yasaklamayı seçen ülkeler küresel bir konsensüs olmadıkça başarılı olamazlar”

  Kripto para borç verme şirketi Nexo CEO’su Antoni Trenchev, BTC’de yeni dip seviyesinin görülebileceğini söyledi: “Bitcoin henüz 26 bin doların altındaki 12 Mayıs dip seviyesini test etmedi. BTC’nin Nasdaq’ın kazanımları karşısındaki bu başarısızlığı göz önüne alındığında Bitcoin’de yeni diplerin görülmesinin sadece bir zaman meselesi olduğu anlaşılıyor.”

  2 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’deki kritik destekten sarkma durumu yatırımcıları endişeye sevk ederken toparlanma sinyalleri gecikmedi. 2 Haziran Perşembe gününde Bitcoin boğalarının da desteği ile yeniden yukarı yönlü hareket başladı. Günü yüzde 2.20 oranında artışla kapatan BTC böylelikle 30.455 dolardan kapanış yaparak yatırımcısına rahat bir nefes aldırdı. 

  Dijital varlık şirketi GlobalBlock’un analisti Marcus Sotiriou, BTC hakkındaki son yorumunda “Bitcoin 30.000 doların üzerine çıktı, ancak yukarı yönde devam edeceğini göstermek için bir düşüş durumunda 29.300 dolar seviyesini koruması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Sotiriou ayıca FED’den gelecek açıklamalara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. 

  Panama merkezli dev bankalardan Towebank, kripto para yatırımcılarına ulaşmasını kolaylaştırmak için “Crypto Friendly” isimli bir program başlattı. Banka bu programı duyururken “Bitcoin dostu banka” olarak yatırımcıların beğenisini kazanan ifadeler kullandı. 

  3 Haziran Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler tüm hızıyla devam ederken BTC fiyatı çalkalanmayı sürdürdü. 3 Haziran Cuma gününde BTC’de yüzde 2.48 oranındaki kayıp yaşanması dünkü kazançların tümünü geri verdi. Yatırımcıları endişelendiren bu satışların ardından popüler borsalarda BTC fiyatı yeniden 29.700 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. 

  Yatırımcıların yakından takip ettiği ünlü analistlerden CryptoQuant analisti Ki-Young Ju, Bitcoin’in fiyatını değerlendirdi: “2020 ve 2021 yıllarında yaşanan boğalarda BTC alan kurumlar Bitcoin’lerini satmadıkça BTC’nin 20 bin doların altına inmesi olası değil.” Usta analistin bu açıklaması BTC destekçilerinin beğenisiyle karşılaştı. 

  Yaklaşık 12 milyar dolarlık dijital varlık yöneten Fidelity’nin dijital varlıklar başkanı Tom Jessop, BTC’deki düşüşlere odaklanmadıklarını söyledi: “Daha uzun vadeli göstergelere bakıyoruz. Gelecek için altyapı oluşturmaya çalışıyoruz, çünkü başarıyı haftalar ve aylarla değil yıllar ve on yıllarla ölçüyoruz.” Bu açıklamalar kripto para topluluğunun desteğini gördü. 

  4 Haziran Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC’deki belirsizlikler yerini düşük volatiliteye bıraktı. Kripto paralardaki hareketlilik azalırken yatırımcılar basına yansıyacak gelişmeleri yakından takip etmeye devam etti. 4 Haziran Cumartesi gününde BTC fiyatında yüzde 0.55 oranında artış görülürken borsalardaki fiyat 29.864 dolar oldu. 

  Kripto para yatırımcılarının radarındaki Bloomberg analistleri,  “Bitcoin’de yaşanan toparlanma, düşüşün son bulduğuna dair düşüncelerin aksine yeni bir düşüş öncesi yükseliş olabilir” açıklamasıyla dikkat çekti. Analistler “Bitcoin psikolojik olarak önemli olan 30.000 dolar seviyesini tutabilirse, 40.000 dolarlık direnç seviyesine kadar yükselebilir.” diyerek yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  Goldman Sachs’ın küresel sigorta varlık yönetimi ve likidite başkanı Mike Siegel, sigorta şirketlerine kripto para çağrısında bulundu: “Sigorta poliçelerinde  tıpkı dolar, euro, yen ya da sterlin gibi kripto paralar ile de prim kabul edin.” diyen Siegel’in açıklamaları basında geniş yankı buldu. 

  5 Haziran Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde bazı analistler BTC’de düzeltme yaşanabileceği yönünde raporlar yayınladı. Ancak gün içinde 30 bin 166 dolarlı seviyeye kadar tırmanmayı başaran BTC’de yön yeniden yukarıya döndü. Yatırımcıların istediği bir yükseliş yaşanmasa da 5 Haziran Pazar gününde yüzde 0.55 oranlık artış yatırımcıyı memnun etti. Böylelikle BTC’nin haftalık kapanışı 29.913 dolarda oldu. 

  En büyük kripto para yönetim şirketlerinden Fidelity Investments’ın küresel makro direktörü Jurrien Timmer BTC’nin geleceğini değerlendirdi: “Bitcoin’in gelecekteki ağ büyümesini ve benimsenme oranını tahmin etmeye yardımcı olması için cep telefonu benimseme eğrisine dayalı bir S eğrisi modeli oluşturdum. Ancak model Bitcoin’in şimdiye kadarki yükselişiyle doğru bir şekilde ilerlese de, bu şekilde devam etmesi gerçekçi görünmüyor.”

  The Economist anketi, yatırımcılar arasında kripto paraların benimsemesinin giderek arttığını gözler önüne serdi: “Ödemelerde giderek dijitalleşme görülüyor. Kolaylık, işlemlerin hızı, ve verimlilik bunun nedenleridir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle