DOGE’li sandviç açık artırmada! Neden bu kadar popüler?

  2021 yılında kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelen Dogecoin (DOGE), yine kendine has tarzıyla gündeme geldi. Ünlü et ve soğuk kesim şirketi Oscar Mayer, Dogecoin temalı sosisli sandviçi 3 bin 500 dolardan başlayan fiyatla açık artırmaya çıkardı.

  2010 yılında Japon bir anaokulu öğretmeni, sahiplendiği Shiba Inu cinsi köpeğinin fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı. Sosyal medyada yoğun ilgi çeken bu köpek, daha sonra Reddit platformunun da gündemine geldi. Reddit’te başlayan akım sayesinde, 2013 yılında bu köpeğin fotoğraflarından ilham alınarak, o dönem adını duyurmaya başlayan Bitcoin’in (BTC) parodisi olarak, Dogecoin (DOGE) piyasaya sürüldü. DOGE piyasaya sürüldüğünde hiçbir amacı yoktu ve tamamen şaka amacıyla kullanıcılara sunuldu.

  MEM Tabanlı Kripto Paraların İlk Örneği: Dogecoin

  Sosyal medyada paylaşılan ve ülkemizde genellikle “caps” olarak adlandırılan şakalı paylaşımlar, bu mecralarda “MEM” ya da “meme” olarak isimlendiriliyor. DOGE’un ortaya çıkışının da MEM kültüründen olması, Dogecoin ve türevlerini “MEM tabanlı” kripto para birimleri yapıyor. MEM tabanlı kripto para olarak piyasaya sürülen ve 8 yıl boyunca neredeyse hiç hareket etmeyen Dogecoin, 2021 yılında kripto para piyasalarının en çok tercih edilen ve en popüler kripto paralarından biri oldu.

  Ne Oldu Da Dogecoin Birden Popüler Oldu?

  DOGE’un bu denli büyük bir ilgi ile karşılaşmasında, Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets grubunun etkisi büyük. Zira bu topluluk oluşumu, Reddit üzerinde bir finansal varlık belirleyip, tüm piyasa analiz ve risklerini göz ardı ederek o varlığa yatırım yapmaya başladı. Ardından oluşumun radarına giren DOGE, topladığı ilgi sonrası Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da desteğini aldı. Ocak sonu ve Şubat başlarında başlayan bu akım, ilerleyen süreçlerde de devam etti.

  Oscar Mayer Duyuruyu Twitter’dan Yaptı

  Aldığı desteklerle beklenmedik konumlara ulaşan DOGE, hala piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminden biri. Popülaritesi azalan ama sonlanmayan DOGE, bu kez de ünlü et şirketi ve soğuk kesim şirketi Oscar Mayer ile gündeme geldi. Şirket, Twitter üzerinden bir duyuru yaptı ve Dogecoin temalı sosisli sandviçin (Hot Doge) açık artırma ile satışa sunulduğunu açıkladı.

  Gelirler Yardım Kuruluşuna Verilecek

  Bu sandviç, türünün tek örneği olarak alıcı bekliyor. eBay üzerinden açık artırmaya sunulan sandviç için açık artırma Cumartesi günü sonlanacak. 3 bin 500 dolardan başlayan açık artırmada elde edilecek olan gelirler, yardım kuruluşu olan Feeding America’ya verilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle