Kripto Para

Veriler çok açık: Tarihin en zorlu ayı sezonu!

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde görülen ayı sezonunun derinliği, tarihsel verilerle ortaya koyuldu. Zincir üstü veri platformu Glassnode, yaşanan büyük düşüşleri dönemsel olarak değerlendirdi ve Glassnode 2022’deki ayı sezonunun "en büyük ve en zorlu ayı sezonu" olduğunu belirtti.

  Kripto para piyasası son aylarda derin bir düşüş eğiliminin içinde kaldı. 2009’da Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesi ile başlayan süreçte birçok kez kripto para ekosisteminde büyük düşüş dönemi yaşanmıştı. Ancak 2022 yılında görülen düşüşle birlikte küresel finans piyasasında da paralel bir istikrarsızlığın yaşanması, kriptolardaki düşüşün daha derin hale gelmesine neden oldu. Piyasadaki bu gerilemeye tarihsel verilerle odaklanan zincir üstü veri platformu Glassnode, 2022 yılındaki ayı sezonunu "en büyük ve en zorlu ayı sezonu” olarak yorumladı.

  "Tarihin En Büyük ve En Zorlu Ayı Sezonu"

  Glassnode, geçtiğimiz hafta piyasada görülen ayı sezonuna dair bir rapor yayımladı. Platform söz konusu raporunda, son düşüşlerde kısa vadeli yatırımcıların yanı sıra uzun vadeli yatırımcıların da ciddi ölçülerde zararda olduğunu belirtti. Glassnode ayrıca 2021/2022 ayı sezonunun, kripto para tarihinin en büyük ve en zorlu ayı sezonu olduğunu ifade etti. Raporda ATH seviyelerinden yaşanan düşüş oranlarının, ayı sezonlarının onayı adına büyük önem taşıdığı ve rakamlar ele alındığında, şu anki ayı sezonu şartlarında her şeyin normal göründüğü ifade edildi.

  Glassnode Raporunda Düşüşler Nasıl Değerlendirildi?

  Mevcut ayı sezonunu değerlendiren Glassnode, raporda şu ifadelere yer verdi:

  “Ayı sezonunun başlangıcı 2 nokta olarak gösterilebilir. 64 bin dolarlık Nisan 2021 zirvesi ile 69 bin dolarlık Kasım 2021 zirvesi… Daha önce de birçok kez belirttiğimiz gibi 14 Nisan 2021 zirvesi, Mayıs ayı satışları da göz önüne alındığında ayı sezonunun başladığı en net gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu dönemde hem satış yapanlar hem de büyük alıcılar piyasadan silinmişti.

  Tarihte ayı sezonlarına bakıldığında uzunluğun 2019-2020’de 260 gün boyunca, 2015’te 415 gün boyunca sürdüğünü görüyoruz. Bu tür dönemlerde Bitcoin en tepe noktasından yüzde 75 ile yüzde 84’lük düşüşler yaşıyor. Dolayısıyla mevcut fiyatın Kasım ayındaki ATH’den yüzde 73,3 aşağıda olduğunu ve sürenin de 227 gün ile 435 gün olduğunu ele aldığımızda, bu ayı piyasasının tarihsel normlar ve şiddet açısından kesin olarak normal seviyede olduğunu söyleyebiliriz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle