BTC aktif adres sayısındaki düşüş fiyatı nasıl etkileyecek?

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken zincir üstü veriler de Bitcoin fiyatı hakkında bazı ipuçları veriyor. Son veriler Günlük Aktif Adresler (DAA) endeksinde düşüşler yaşandığını ortaya koydu…

  Kripto para piyasasında mayıs ortasında görülen düşüş, pek çok yatırımcıyı da endişelendirmişti. Bitcoin fiyatında özellikle 30 bin dolar seviyesine kadar gerileme yaşanması, yatırımcıların morallerini bozdu. Ancak kripto para uzmanları bu düşüşün anormal bir durum olmadığını ifade ediyor. 

  Kripto para analistlerine göre piyasada şu an hem teknik hem de temel göstergeler, karışık sinyaller vermeye devam ediyor. Bu sebeple kripto para piyasasının net yönünü belirlemek için acele edilmemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, BTC yatırımcılarına önemli tavsiyeler veriyor. 

  BTC Günlük Aktif Adres Sayısı 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği uzman isimler Günlük Aktif Adresler (DAA) endeksinin BTC fiyatını tahmin etme konusunda yardımcı olabileceğini söylüyor. Bilindiği üzere Günlük Aktif Adres sayısı daha önce de düşük seviyelere gerilemişti. O dönemde uzmanların yapmış oldukları açıklamalar, bu seviyelerin Bitcoin fiyatı ile yakından ilgili olduğunu tespit etmişti.

  Kripto para piyasasında 2019 yılının başlarında Bitcoin fiyatı toparlanmaya başlamadan önce DAA göstergesi ciddi oranda artış yaşamıştı. Benzer bir durum aynı yılın temmuz ayında yaşanan büyük düşüş yaşanmadan önce de görülmüştü. Günlük aktif adres sayısı, günlük bazda Bitcoin gönderen ya da alan cüzdanları takip eden bir endeks olarak önemli sinyaller veriyor. 

  BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

  Arcane Research’e göre, on-chain aktivitedeki ani düşüş, en son fiyat düzeltmesine cevap olarak piyasada kendini göstermeye başladı. Dev araştırma şirketinin açıklamalarına göre tarihsel bazda Günlük Aktif Adres endeksi Bitcoin fiyatı ile paralel grafik çiziyor

  Bu yüzden Bitcoin fiyatının düşmesi sebebiyle endekste yaşanan durum da normal görülüyor. DAA endeksinin takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken analiz firması, endeksteki daha fazla düşüşün Bitcoin fiyatında da daha fazla düşüş yaşanabileceği hakkında bilgi veriyor. Analistler on-chain aktivitede keskin yükselişler görülebildiği için, bir süre daha piyasayı takip etmenin doğru olacağını söylüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle